Izstāde “Pēctecības spēks”

Vieta Dzērbenes pils, Dzērbenes pagasts, Cēsu novads

Datums

19.11.2023 - 31.12.2023

No 19. Novembra Dzērbenes pilī skatāma mākslinieku apvienības “Union 5” izstāde “Pēctecības spēks” . Tā ir pirmā kopīgā “Union 5 ” veidotā izstāde, kas veltīta mūsu zemes skaistumam un aicina apzināties tās patieso vērtību.
Izstāde “PĒCTECĪBAS SPĒKS ” nāk klajā patriotu mēnesī – mēnesī, kad Latvija svin sava valstiskuma svētkus, Lāčplēša dienu, kad notiek virkne atceres pasākumu par kaujām pār Bermontu pirms vairāk kā 100 gadiem. Par to tālo laiku motivāciju un vēlmi izveidot pašiem savu nacionālu neatkarīgu valsti, kuras toreiz nemaz latviešiem nebija. Tā 1918.g. tika izveidota. Tomēr šobrīd notiekošais arvien vairāk liek domāt par mūsu katra vietu un atbildību savās izvēles, rīcībā, lēmumos. Latvji bija tik spēcīgi un gudri, ka prata izveidot valsti. Tas ir ļoti daudz. Šodien kā nekad agrāk mums arvien biežāk ir jāpatur prātā šis fakts. Jo valsts izveide , brīvības cīņas un neatkarības iegūšana prasīja savlaik dzīvības un asins kaujās. Latvju dēli dārgi samaksāja , lai mums šodien būtu iespēja atrasties un būt kā vienai no pilntiesīgām suverēnām 27 valstīm Eiropas Savienības valstu saimē. Brīvību un neatkarību ir jāsargā. Tas šodien ir kā nekad aktuāli. Jo mums ir ko zaudēt.
Caur Lailas Vilciņas zīda lakatiem eko print tehnikā mēs redzam mūsu Latvijas augu un ziedu krāšņumu, bagātīgo ārstniecisko floru;  caur Ingas Jaunzemes  Grīnvaldes stikla gravējumu tehnikā radītajiem darbiem mēs uzlūkojam mūsu sentēvu latviskos kodus Lielvārdes jostas zīmju un rakstu valodā un brīnišķos dabas skatus, caur Sandras Osītes keramiku un glazūrām apbrīnojam mūsu dabas materiāla māla fascinējošo krāšņumu, daiļumu,  draudzīgumu un praktiskumu ikdienā sadzīvē, caur Ausmas Gašperes gleznām gremdējamies latviskās pirts tradīcijās, kas simbolizē, attīrīšanās un tīrības, atjaunotnes vērtību, tautasdziesmās apdziedātās gudrības mīlestību un neskartas, tīras dabas vērtību, kas dod mums tīru gaisu, ūdeni, barību. Mums ir tik daudz dots. Un pēctecība prasa, lai mēs to visu vērtētu, celtu godā un cieņā, sargātu un vairotu.
Inga Jaunzeme Grīnvalde, stikla māksliniece saka:” Skaistā daba, vērtīgie augi, ogas, rieksti, un sēnes mūsu mežos un purvos, zivis mūsu upēs un ezeros, medus stropos ir  pirmie un labākie palīgi un dakteri ikvienam. Mēs esam bagāti. Un tas ir galvenais, kas mums jāapzinās, jo tīra vide, daba, tās skaistums un četri gadalaiki ir brīnums, kas mums ir dots. To redz no citām zemēm, no citām debess pusēm ļoti daudzi. Un iekāro, jūsmo par mūsu zemes skaistumu, tradīcijām un tautas gara mantām, kultūru un mākslu. Mēs paši esam pieraduši pie sava brīnuma un skaistuma, tāpēc to tā pa īstam nespējam objektīvi novērtēt.
Šī izstāde ir kā savdabīgs atgādinājums caur konkrētām lietām, kurās iešifrēts latviskais gars un spēks, paraudzīties uz mūsu bagatībām un vērtībām tieši no šīs prizmas, lai aptvertu to, cik liels dārgums mums ir dots. “
Izstāde ir par to, ka patriotisms ir tikai tukši vārdi, ja aiz tā nestāv kaut vai viena konkrēta lieta. Un mums ir ļoti daudz ar ko lepoties, par ko citi var tikai sapņot.  Pat labklājīgās Luksemburgas vai Čehijas iedzīvotājs nekad 20 minūšu braucienā no savas valsts galvaspilsētas nevarēs nonākt pie jūras, jo tās tur vienkārši nav. Vācijas , Austrijas, Horvātijas iedzīvotāji 20 minūšu attālumā no galvaspilsētas nevar savākt pilnus grozus ar sēnēm, Dubaijā vai Stambulā no agra rīta galvaspilsētas mikrorajonā nedzirdēs dziedam lakstīgalu parkā un tik daudz skvēru, apstādījumu, dārzu, kanālu un parku pašā pilsētas centrā ar eksotiskām koku un krūmu sugām dienas vidū kur  atpūsties, reti kur var sastapt Eiropā šodien…
Mēs, mākslinieces, Inga, Ausma, Sandra un Laila aicinām paraudzīties uz mūsu zemi ar citām mērauklām. Gaismas un pēctecības un vērtību kontekstā. Mēs –  tie, kas dzīvojam šajā teritorijā, esam būtībā laimīgi cilvēki. Par savu laimi ir jācīnās, ja to grib atņemt. Jo atņemt var gribēt tik to, kas ir kas labs un vērtīgs. Sliktu un bezvērtīgu atņemt neviens otram negrib. Vai ne?