Skanošā ekspozīcija – TRAVERSFLAUTAS

Vieta Cēsu Izstāžu nams, Pils laukums 3, Cēsis

Datums

26.08.2023

Laiks

18:00

Vairums jau iepazinis traversflautas, jeb baroka flautas šarmanto un krāsām bagātīgo tembru, taču daudziem šī mūzikas valoda vēl ir sveša. Koncertu sērija divām traversflautām un basso continuo paredzēta atskaņošanai Latvijas muzejos. Šajā koncertā izglītojoši stāstījumi, kas ļauj ielūkoties Eiropas baroka laika mūzikas spilgtākajās lappusēs ar traversflautu tuvplānā, mijas ar muzikālām kompozīcijām, kurās, gluži kā pirms 300 gadiem, Itāliju pārstāv visiem zināmais skaņumeistars Antonio Vivaldi, Franciju – Žans Marija Leklērs, kā arī pats flautu meistars Žaks Martins Hotetērs, Vāciju – paša dižgara dēls un Kurzemes hercogistes gaumes noteicējs Karls Filips Emanuēls Bahs un Prūsijas karaļa flautas spēles skolotājs Johans Joahims Kvancs, taču Latvijas teritorijā tapušās kompozīcijas šoreiz no Johana Valentīna Mēdera, kurš daļu savas dzīves vadīja Rīgas Doma dievnamā un Johana Godfrīda Mīteļa, kura portrets turpina rotāt Rīgas Sv. Pētera baznīcas kolonnas, krājumiem.

Koncertu ideja ir uzburt senatni tagadnē tās autentiskajā skanējumā, koncertprogrammu atskaņot uz baroka laika instrumentiem – divām traversflautām un baroka čella, ko pavada klavesīna skaņas. Muzejs ar savu neatkārtojamo gaisotni, salīdzinot ar koncertzālēm, ir demokrātiska vieta, jo iespējams satikties ar dažādu paaudžu klausītājiem tuvplānā. Koncerta apmeklētājiem ir iespēja iepazīt muzeja ekspozīciju, bet muzeja apmeklētājiem – baudīt koncertu. Muzeja ekspozīcija ir kā krāšņas dekorācijas koncertprogrammai, bet mūzika – kā pasaule, kurā ekspozīcija atdzīvojas.

Koncertā piedalās četras profesionālas mūziķes:

Kristīne Stumbure studējusi JVLMA, kur ieguvusi bakalaura grādu prof. Imanta Sneibja flautas klasē un maģistra grādu viesprofesora Nēmes Pundera (Neeme Punder) vēsturisko flautu klasē. Pēc diploma iegūšanas papildinājusi zināšanas pie Kristofa Hungeburta (Christoph Huntgeburth) Berlīnes Mākslu Augstskolā un meistarklasēs daudzviet Eiropā. Šobrīd Kristīne ir lektore JVLMA Senās Mūzikas katedrā, baroka orķestra Collegium Musicum Rīga flautu grupas koncertmeistare un muzicē ar seno mūziku saistītos projektos Latvijā un Eiropā.

Flautiste Maija Kļaviņa 2022. gadā dibinājusi jaunu biedrību “TRAVERSO”, lai sekmīgi realizētu ar traversflautu un seno mūziku saistītus projektus, lai veicinātu traversflautas spēles attīstību un atpazīstamību, kā arī izglītotu jaunatni un koncertu apmeklētājus. 2009. gadā uzsāka bakalaura studijas JVLMA asoc. prof. Ilonas Meijas flautas klasē un 2015. gadā to absolvēja, iegūstot maģistra grādu mūzikā. Zināšanas papildinājusi pie pedagogiem Filipa Benuā (Philippe Benoit) – Nīderlande, Fēliksa Rengli (Felix Renggli) – Šveice un daudziem citiem izciliem mūziķiem, ieguvusi stipendijas meistarkursiem pie Denisa Burjakova (Denis Bouriakov) – ASV, Viljama Beneta (William Bennett) – Lielbritānija un Kristofa Hundgeburta (Christoph Huntgeburth) – Vācija. Maģistrantūrā padziļināti apguvusi un pētījusi pikolo, alta un basa flautas spēli. Sadarbojoties ar savu izcilo pasniedzēju Ilonu Meiju, īstenoja Mono koncertprogrammas, izmantojot dažādas tehniskas instalācijas, atskaņoja neordinārus jauno komponistu darbus, iestudēja skaņdarbus kopā ar citu katedru studentiem, izaicinot sevi dažādu flautas saimes instrumentu maiņā viena koncerta vai pat skaņdarba laikā. Studiju noslēgumā Maija saņēma Arnolda Šturma balvu par radošiem sasniegumiem. Studijas turpināja Senās mūzikas katedrā pie Kristīnes Stumbures, iegūstot vēl vienu maģistra grādu. Zināšanas traversflautas spēlē ir papildinājusi pie izciliem pedagogiem – Kristofa Hundgeburta (Christoph Huntgeburth) – Vācija, Pedro Soares (Pedro Couto Soares) – Portugāle, Lauras Portesorvo – Itālija, Dorotejas Zēlas (Dorothea Seel) – Austrija un Lindes Brunmairas – Tutsas (Linde Brunmayr-Tutz) Trosingenas Mūzikas akadēmijā. Apguvusi arī citus traversflautas saimes instrumentus – pikolo traversflautu, Hotetēra traversflautu un klasicisma flautu. Turpmāk prioritāte bijusi solo karjeras attīstība, taču sadarbība ar profesionāliem orķestra kolektīviem norisējusi projektu ietvaros. Kā soliste uzstājusies ar kamerorķestri Sinfonia concertante, baroka orķestri Collegium Musicum Riga, piedalījusies dažādos starptautiskos projektos ar Trosingenas baroka orķestri. Pastāvīgi uzstājoties kopā ar baroka orķestri, paralēli iestudējot arī programmas ar savu saspēles partneri Gertrudu Jerjomenko, Ievu Salieti, Ilzi Gruduli, Ilzi Grēveli, Māru Botmani, Agnesi Kanniņu, Kristīni Stumburi un citiem senās mūzikas pārstāvjiem arī citviet pasaulē. 2018. gadā tika nominēta Lielajai mūzikas balvai un saņēma Skatītāju simpātijas balvu kategorijā “Gada jaunais mākslinieks”. Pagājušā gada nogalē pārstāvēja Latviju senās mūzikas kameransambļa sastāvā Eiroradio Ziemassvētku dienas tiešraidē. Paralēli koncertēšanai, Maija pasniedz flautas spēli un veiksmīgi vada Pūšaminstrumentu spēles nodaļu Juglas Mūzikas skolā.

Gertruda Jerjomenko savu karjeru sākusi kā pianiste, absolvējot Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas bakalaura studijas pie prof. Arņa Zandmaņa, paralēli apgūstot arī klavesīna spēli pie Ainas Kalnciemas. Tajā laikā Gertruda saprata, ka klavesīns ir kļuvis par viņas lielāko iedvesmu mūzikā, un 2014. gadā uzsāka maģistra studijas klavesīna spēlē JVLMA Senās mūzikas katedrā pie docētājas Ievas Salietes, pabeidzot tās 2016. gadā. “Erasmus” apmaiņas studiju ietvaros papildinājusi zināšanas Schola Cantorum Basiliensis Bāzelē pie profesora Jorga – Andreasa Bētihera (Jörg-Andreas Bötticher) un Freiburgas Mūzikas akadēmijā pie dr. prof. Roberta Hila (Robert Hill). 2013. gadā debitējusi kā soliste kopā ar baroka orķestri “Collegium Musicum Riga”, atskaņojot Johana Sebastiana Baha dēla Karla Fīlipa Emanuela Baha (Carl Philipp Emanuel Bach, 1714 – 1788) mūziku. 2019. gadā Gertruda pabeidza otru maģistrantūru Bāzelē Schola Cantorum Basiliensis specialitātē Ciparotais bass pie profesora Jorga – Andreasa Bētihera, kā arī kļuva par Academia Montis Regalis stipendiāti, piedaloties kopīgos projektos ar Bartoldu Keukenu (Barthold Kuijken), Frančesko Korti (Francesco Corti), Enriko Onofri (Enrico Onofri) un citiem. Gertruda Jerjomenko aktīvi piedalās Senās mūzikas koncertos un festivālos Latvijā un ārpus tās robežām, muzicējot ar ansambļiem The Veil, Abendmusiken Basel, kā arī orķestra projektos ar Bach Akademie Luzern un Schola Cantorum Basiliensis orchestra. 2018. gadā Gertruda Jerjomenko tika nominēta Lielajai Mūzikas balvai kategorijā Jaunais talants par atskaņoto Johana Šobēra (Johann Schobert, 1720 – 1767) klavierkoncertu.

Elīza Čaša ieguvusi bakalaura grādu čella spēlē JVLMA, šobrīd studē maģistrantūrā pie docētājas Gunas Šnē. Savas zināšanas turpina papildināt dažādās Latvijas un starpautiskajās meistarklasēs pie pasaulslaveniem čellistiem. Par saviem skolotājiem var saukt Reinhard Latzko, Lionell Cottet, Denis Shapovalov, Marko Ylonen u.c. Piedalās Latvijas un baltijas orķestru sastāvos. Orķestra spēles specifikā zināšanas papildinājusi Järvi Academy meistarklasēs, diriģentu Paavo, Kristjan un Neeme Järvi vadībā. Pēdējo gadu laikā sajutusi senās mūzikas aicinājumu, tādēļ papildus iegūtajai izglītībai, šobrīd studē baroka čella spēli pie jau pieredzējušās baroka čellistes Māras Botmanes, piedalās orķestra Collegium Musicum Riga dažādu koncertu un seno operu iestudējumos Māra Kupča vadībā, savas apbrīnojamās ansambļa izjūtas dēļ ir ļoti pieprasīta arī kamermūzikas projektu ietvaros. Zināšanas par baroka mūzikas interpretāciju un specifiku vairojušas meistarklases pie Ulli Engel, Franka Markoviča, Robert De Bree, Teddy Ezra u. c.