Sestie Latvijas Vīndaru svētki

Vieta Straupes zirgu pasts,

Datums

16.07.2023

Laiks

11:00 - 15:00

Svētdien, 16. jūlijā no plkst. 11:00 līdz 15:00, vēsturiskajā Straupes Zirgu pastā jau sesto gadu pulcēsies Latvijas vīndari, lai iepriecinātu, iepazīstinātu un lepotos ar savu veikumu. Svētku apmeklētāji savukārt tiek aicināti līdzi ņemt savus augļus un ogas, lai kopīgi radītu svētku skaistāko brīdi – augļu un ogu mīcīšanu nākamā gada svētku vīnam un baudītu Aizputes vīna darītavas saimnieka Mārtiņa Santa izloloto 2022. gada svētku vīnu.

Latvija – ziemeļu vīna valsts

Pasaulē ir tikai nedaudzas valstis ziemeļos, kur tiek audzēts un ražots vīns no ogām un augļiem. Šo ne vairāk kā desmit valstu starpā savu vietu jau izsenis ir iekarojusi Latvija, ar savām senajām augļu un ogu vīna darināšanas tradīcijām godam stāvot blakus Kanādai, Dānijai, Zviedrijai, Norvēģijai, Somijai un Lielbritānijai. Savulaik Sabiles vīna kalns tika ierakstīts Pasaules Ginesa Rekordu grāmatā kā vistālāk uz ziemeļiem esošais vīna dārzs. Šobrīd britu vīna žurnāls Decanter raksta, ka globālās sasilšanas rezultātā Latvija varētu kļūt par vienu no vislabākajām vietām šampanieša ražošanai. Kas zina… Tomēr pavisam droši var apgalvot, ka vīna darīšanas tradīcijām Latvijā ir senas kultūrvēsturiskas saknes, kas šobrīd tiek uzturētas ar entuziastu uzņēmību.

Šie svētki, tāpat kā iepriekšējie, top sadarbībā ar Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrību (LVVB), un svētkos piedalīsies biedrības projekta “Latvijas vīna tūre” dalībnieki. Viņu veikumu vērtēs un ar ēdienu pāros liks vīnziņi Jānis Kaļķis un Agnese Gintere – Latvijas Vīndaru svētku krustvecāki. Īpašas  uzkodas svētkiem būs sagatavojuši mūsu labākie šefpavāri, Slow Food Latvija šefpavāru alianses biedri Ingmārs Ladigs, Ēriks Dreibants  un Renārs Purmalis, kurš kopā ar restorānu “Buržujs” gardēžiem piedāvās austeres. Būs iespēja baudīt arī Ozolu jēru burgerus. Profesionāļu izvēlētos ēdiena un vīna pārus viesi varēs baudīt visas dienas garumā, bet degustāciju teltī notiks sapāroto ēdienu un vīnu izgaršošana, garšu atpazīšana un vīnu kvalitātes rādītāju izzināšana kopā ar vīnziņiem Jāni Kaļķi un Agnesi Ginteri.

Sestie Latvijas Vīndaru svētki, pateicoties Cēsu novada pašvaldības atbalstam, piedāvās arī interesantas un noderīgas lekcijas topošajiem vīna darīšanas entuziastiem. Lekcijas un konsultācijas svētku apmeklētājiem būs bez maksas:

11.30 ZAAO Dabas un tehnoloģiju parka URDA nodarbība “Šķirošanas un pārstrādes ABC”;

12.10 Permakultūra – veselīga lauksaimniecība, kultūra un sabiedrība (LU lektors un pētnieks Elgars Felcis);

12.50 Ķiršu audzēšana (Dobeles Dārzkopības institūta vadošā pētniece Dr.Agr. Daina Feldmane);

13.30 Aprikožu audzēšanas plusi un mīnusi (Dr. biol. h. c. Jānis Rukšāns);

14.20 Ieskats Latvijas vīnkopības un vīna darīšanas vēsturē (LVVB vadītājs Ričards Ivanovs).

Par tradīciju kļuvusī svētku vīna darīšana no apmeklētāju atnestajiem augļiem un ogām arī šogad priecēs svētku dalībniekus un viesus. Tāpēc visi sirsnīgi, jo sirsnīgi tiek aicināti nest savu dārzu veltes! Tie, kas atsauksies aicinājumam, varēs bez maksas baudīt iepriekšējā gada vīnu, par kuru rūpes uzņēmusies Aizputes vīna darītava. Skaistais un iedvesmojošais augļu un ogu mīcīšanas process notiks plkst. 14.00.

Lai saudzētu vidi, svētkos netiks lietotas nedz plastmasas, nedz papīra glāzes. Pie ieejas varēs iegādāties stikla glāzes un glāžu turētājus. Pasākuma organizatori aicina ņemt līdzi pagājušajā gadā iegādātās glāzes! Tās uzrādot, pie ieejas varēs saņemt talonu, kurš ļaus Aizputes vīna darītavas stendā saņemt iepriekšējā gada svētku vīnu bez maksas.

Svētku muzikālo fonu radīs Laura Amantova džeza kvartets.  Pasākumu vadīs Zane Vaļicka.

Paralēli vīndaru svētku notikumiem darbosies Slow Food Straupe tirdziņš, kas  savā darbībā atbalsta  starptautiskās organizācijas Slow Food International noteikumu prasības. Tas nozīmē, ka tirgū pieejamā produkcija ražota atbilstoši Slow Food filozofijai – tā ir vietēja, sezonāla, kas audzēta godprātīgi, saudzējot dabas daudzveidību un domājot par vides ilgtspējību.

Kas gan cilvēkam nepieciešams pilnai laimei? Ģimene un draugi, mūzika, mazliet ēdiena un, protams, lielisks vīns, ko baudīt, salīdzināt un apspriest.

Plašāka informācija: Baiba Smilga, mob.29426705

www. straupestirdzins.lv , www.zirgupasts.lv