Sarmītes Caunes gleznu izstāde “Krasta līnija”

Vieta Cēsu Izstāžu nams, Pils laukums 3, Cēsis

Datums

22.02.2024 - 07.04.2024

No 22.februāra līdz 7. aprīlim Cēsu Vēstures un Mākslas muzejā ikviens aicināts apskaqt6īt6 Sarmītes Caunes gleznu izstādi “Krasta līnija”.

Sarmītes Caunes izstāde KRASTA LĪNIJA veidota kā divdaļīgs stāsts, kur viena tā daļa vēsta par neseniem iespaidiem un pārdzīvojumiem, kas atvesti no plenēra Venēcijā, otra – par nemitīgi mainīgo Baltijas jūras krasta līniju. Izstādē būs redzamas gleznas arī no Parīzes, kur māksliniece pavadīja divus mēnešus radošajā darbnīcā Cte Internationale des Arts, kā arī Spānijas dienvidu iespaidi.

Māksliniece sevi dēvē par noskaņu tvērēju. Un tas nav pārspīlēti. Iedvesmu gleznām Sarmīte smēlusies ikrīta pastaigās gar nemitīgi mainīgo jūras krastu, kuras plašums uzgleznots uz audekla postimpresionisma manierē ar precīzu mirkļa izjūtu. Gleznojumu tēli ir gaisīgi, tie vizuļo, dažus klāj rīta stundām raksturīgā dūmaka. Piesātinātos toņos tērpušies ostu skati, bet dūmakaini violetajos – Venēcijas šarms.

Vilinošs un interesants māksliniecei šķiet krasta plašums, kas ne tikai ved uz priekšu, bet arī rosina domas par otru krastu tur, tālumā. It kā viens un tas pats skats, un tomēr tik dažāds: te ziemā vai agrā vasaras rītā, te ostas vai jūras motīvi. Smalkajā un niansētajā akrila gleznojumā dažviet spoži iemirdzas rudenīgas noskaņas, citviet baltie toņi viegli vizuļo sniegā vai miglā.

Šis iespaidu stāsts turpinās Venēcijas plenēra darbos, kuros jaušama tā pati krasta līnija, tomēr šoreiz pavisam citāda. Pilsētvide un tās ainavas ir Sarmītes Caunes otrā mīlestība. Arī šeit māksliniece jūsmo par agriem rītiem, siltiem dienvidu vakariem, par sajūtām, kas tveramas, tikai strādājot brīvā dabā jeb plenērā. Līdzās gleznām skatāmas arī nelielas skices – ar krāsainajiem zīmuļiem un tušas pildspalvu brīvi radīti zīmējumi.

Māksliniece strādā dažādās glezniecības tehnikās, veido instalācijas un vides objektus. Sarmīte Caune labprāt ceļo, piedalās starptautiskos plenēros, vēro apkārtējās norises un gleznās attēlo tvertās noskaņas.