Muzeju nakts Cēsu novadā

Vieta Cēsu noavads,

Datums

18.05.2024

Muzeju naktī, 18.maijā, visā Cēsu novadā plānots piedzīvojumiem bagāts vakars, kurā vairāk nekā 15 muzeji aicina ikvienu interesentu izzināt un iegūt, pētīt un saprast.

Āraišu ezerpilī būs iespējams atstāt mūsdienu steigu un iepazīt senvēsturi, baudot ugunskura liesmas, Andreja Plandera dūdu melodijas un zinošu gidu stāstus par ezerpili un seniem laikiem. Paralēli apmeklētāju centram varēsiet aplūkot un izpētīt parka teritorijas veikumu – gan jauno ezerpils laipu, gan Meitu salā jauno mezolīta mītni un pēc rekonstrukcijas atjaunoto bronzas laikmeta mājiņu, kura ieguvusi bagātīgo niedru klājuma jumtu.

Amatas apvienībā būs skatāms arī Mežabrāļu bunkurs un Āraišu vējdzirnavas.

Vecpiebalgas muižā Inešos būs atvērtas muzeju krātuves, kas ikdienā nav piedāvājumā. Darbosies arī vietējie mākslinieki, Sveču māja, Piebalgas porcelāna darbnīca, Balgas Strops, Kafejnīca “Pils”.

Vēl Piebalgas pusē būs iespēja apmeklēt Krāmu un seno lietu muzejuJaunpiebalgas novadpētniecības muzejuPirmās latviešu nacionālās operas muzeju “Baņuta” un Piebalgas mākslas darbu krātuvi.

Dzērbenes pilī būs iespēja apskatīt novadpētniecības ekspozīciju, vērot saulrietu no pils torņa, darbināt dažādas vēsturiskas ierīces – rakstāmmašīnas, sildāmie ruļļi, rēķināmās mašīnas, plašu atskaņotāji, gludekļi u.c. Iepriekš piesakoties, būs iespējama izlaušanās istaba un noslēgumā Vinila plašu ballīte ar DJ Māra Priedkalns no Austrālijas.

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja “Vēveri” piedāvās iespēju vērot audēja darbu un izzināt lauku dzīves aspektus, kā arī piedalīties rudzu rupjmaizes cepšanā un degustācijā. Turpat varēs noskatīties Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja dokumentālās filmas.

Lielstraupes pilī varēs piedalīties izzināšanas spēlē “Atrodi porcelānu pilī!”.

Ciemos Cēsu pusē gaidīs Kosmosa izziņas centrs ar atvērtu pirmā stāva ekspozīciju un praktisku darbošanos, Vēstures ekspozīcija “Sirdsapziņas ugunskurs”Cēsu Vēstures un mākslas muzejsPasaules latviešu mākslas centrsUngurmuiža un Dzejnieka E. Treimaņa – Zvārguļa dzimtas mājas “Leukādijas”.

Liepas pusē gaidīs E. Veidenbauma memoriālais muzejs “Kalāči”, kur būs ekskursija ar gidu, orientēšanās uzdevumi, gleznu izstādes atklāšana – skursteņslauķa Agra Grosberga stāsti par atradumiem, ieguvumiem, dzīvi un mākslu savā darbā. Koncerts, kur muzicēs dziesminieks Mikus Frišfelds, un vakara noslēgumā Liepas dzejnieku dzejas video pie tējas tases.

Līgatnē apmeklētājus uzņems Vienkoču Kokamatniecības muzejs, kur būs iespēja izzināt, kā senie kokamatnieki strādāja senāk un kādus rīkus tie izmantoja. Redzēsiet, kā koku var noēvelēt papīra biezumā un varēs uzzināt termina “šmiga” izcelsmi.

Cēsu novada uzņēmējdarbības un tūrisma aģentūra aicina muzeju naktī ikvienu iziet aizraujošu interaktīvu piedzīvojumu spēli “Cēsu lukturu ceļš”. Spēle ļaus dalībniekiem izstaigāt un  izpētīt Cēsu vēsturiskās ielas un parkus, risinot dažādus uzdevumus. Dalībnieki, izmantojot Actionbund aplikāciju, saņems norādes un iepazīsies ar personībām, kultūrvidi un gaidāmajiem notikumiem Cēsīs. Sākot no plkst. 18.00 pie Tūrisma informācijas centra, Baznīcas laukumā 1, Cēsīs, dalībnieki varēs noskenēt QR kodu caur Actionbund aplikāciju un doties spēlē!