LNSO, ĶENIŅŠ un MESIĀNS| Cēsu Mākslas festivāla atklāšanas koncerts

Vieta Koncertzāle "Cēsis", Raunas iela 12, Cēsis

Datums

06.07.2019

Laiks

18:00

Cena

12 -22 EUR

Sestdien, 6.jūlijā, plkst.18.00 koncertzālē “Cēsis” notiks Cēsu Mākslas festivāla atklāšanas koncerts “LNSO, ĶENIŅŠ un MESIĀNS”.

Programmas ass ir Olivjē Mesiāna un Tālivalda Ķeniņa saikne.

Ķeniņš, ko šogad atceramies 100. jubilejā, pēc Otrā pasaules kara studēja mūziku Parīzē, un skaņdarbu analīzes pedagogs viņam bija ģeniālais franču ornitologs Mesiāns. Parīzē gūtais rūdījums izveidoja Ķeniņu par visaugstākās klases profesionāli, un Ķeniņa daiļrades vainagojums ir Astotā simfonija, kas līdz šim Latvijā nav skanējusi. Šajā simfonijā ir nozīmīga ērģeļpartija, un prieks, ka to atskaņos pasaulē cildinātā Iveta Apkalna. Dziļš garīgs spēks un dzidrs skaistums ir šajā simfonijā, kas likta līdzās Mesiāna vēlīno gadu šedevram – kompozīcijai “Smaids”), kas ir maigi humorīgs veltījums Mocartam un pēc izskanēšanas patiešām liek jums smaidīt.

Koncerta otrā daļa sāksies ar vēl viena simtgadnieka Alberta Jēruma kompozīciju. Jērums bija slavens kā Londonas latviešu kora vadonis, trimdas dziesmusvētku nozīmīgs rīkotājs un arī kā komponists-modernists, kaut šo viņa šķautni zinām mazāk. Jērums un Ķeniņš visu mūžu bija sirsnīgā draudzībā, un prasīgais Ķeniņš augstu vērtēja sava drauga un kolēģa mūziku. Simfonijas Andante daļa ir rokrakstā saglabājies padzisušām nošzīmēm pilns opuss, kam bija vajadzīga restaurācija. Viens no ievērojamākajiem jaunajiem komponistiem Jēkabs Jančevskis iedziļinājās Jēruma rokraksta zīmēs un veica restaurāciju – ar interesi gaidām smalki režģainās kormūzikas un kamermūzikas autora simfoniskās valodas paraugu.

Programmas noslēgumā likta Kloda Debisī “Jūra” – virmojoša, vilinoša, mainīga un dzīva.

Iveta Apkalna, ērģeles

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

Diriģents Andris Poga

Koncerts tiek rīkots Latvijas valsts simtgades svinību programmas ietvaros.

*Pasākums nav piemērots pirmsskolas vecuma bērniem. Darbosies Bērnu istaba.

**Koncerta laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām. Iegūtais materiāls tiks apstrādāts bez atsevišķas personu izdalīšana, lai tieši vai netieši netiktu veikta fizisku personu identificēšana. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā un izmantoti mārketinga materiālos. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, rakstot mums uz e-pasta adresi: info@cesukoncertzale.lv.

Pasākuma vietne www.cesufestivals.com
Pasākuma rīkotājs Koncertzāle "Cēsis"