Lielstraupes pils svētki

Vieta Lielstraupes pils,

Datums

30.07.2022

Laiks

12:00 - 16:00

Cena

Bez maksas

Muzikāli un radoši svētki Lielstraupes pilī!

Sestdien, 30.jūlijā jau otro reizi savus svētkus svin izcils viduslaiku arhitektūras komplekss – Lielstraupes pils, aicinot apmeklētājus bez maksas baudīt lielisku muzikālo programmu, kuras spilgtākais akcents būs Sonora Vaice ar skaistākajām baroka melodijām. Svētkos ikviens varēs aplūkot izstādi par Vidzemes bruņniecības dzimtām, izmēģināt roku skicēšanā un loka šaušanā un izgaršot viduslaiku virtuves smalkās nianses.

Rosība svētkos sāksies plkst.12.00, kad Lielstraupes pils torni ieskandinās seno torņu mūzika. Viduslaikos mūziķiem baznīcas vai pils tornī bija arī sava praktiska loma – pilsētnieki tika brīdināti gan par briesmu draudiem, gan aicināti priecāties. Tā kā pils ir bagāta ar noslēpumainām kāpnēm un telpām, plkst.14.30 torņa mūzika skanēs no Zagļu kāpņu terases.

Plkst.13.00 Straupes baznīcā ikviens varēs ļauties baroka laika dižā komponista Johana Sebastiana Baha un vairāku viņa priekšgājēju Baha dzimtas pārstāvju spilgtajiem korāļiem senās mūzikas ansambļa “Modus Vivendi” (mākslinieciskais vadītājs Pēteris Vaickovskis) izpildījumā, vienlaikus ielūkojoties Sigismunda Vidberga vitrāžās, kas atrodas baznīcā.

Savukārt plkst.16.00 Lielstraupes pils lielajā zālē koncertprogrammā “Skaistākās baroka melodijas” muzicēs samtaini siltās un virtuozi spožās balss īpašniece un klausītāju iemīļotā operdīva Sonora Vaice. Solistes izpildījumā skanēs spilgtākās mīlas ārijas no Georga Frīdriha Hendeļa operām. Zālē skatāma jaunākā izstāde no Cēsu Vēstures un mākslas muzeja krājumiem, kas stāsta par senām Vidzemes bruņniecības dzimtām.  

Pils parkā plkst.12.00 un plkst.14.30 māksliniece Kristīna Virse ikvienu aicinās skicēšanas pastaigā pa pils parku. Interesanti iezīmēšanas uzdevumi patiks gan ģimenēm ar bērniem, gan cilvēkiem ar un arī bez priekšzināšanām.   

Svētkus papildinās gastronomisks viduslaiku virtuves baudījums un loka šaušanas nodarbības. Būs arī citi pārsteigumi, par kuriem apsolījis gādāt un visu notiekošo kopā saturēt teātra vēsturnieks, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, veikls stāstnieks Jānis Siliņš.

Pils svētku dienā atvērta no plkst.12.00 līdz plkst.16.00, ieeja bez maksas. Ģimenes ar bērniem laikā no plkst.12.00 līdz plkst.15.00 aicinātas izmēģināt orientēšanos pilī.  

Lielstraupes pils svētkus rīko Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvalde. Svētki notiek jau otro reizi ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību Lielstraupes pils izcilajam  kultūrvēsturiskam viduslaiku kompleksam, kas joprojām gaida savu atdzimšanu, lai pārtaptu no kādreizējās narkoloģiskās slimnīcas par mājīgu un atvērtu izziņas, kultūras un tūrisma vietu. Pils darbības atjaunošana jo svarīga ir vietējai kopienai, kas jau ir nākusi klajā ar vairākām iniciatīvām par to, kā saglabāt mazākās Hanzas pilsētas pasaulē – Straupes – kultūrainavu, kas ir nozīmīgs kultūrvēsturisks mantojums un ir gan straupiešu, gan vidzemnieku identitātes daļa.