Latvijas Radio koris. Vecais Tīss, Vilkatis. Koncertstāsts iz Cēsu vēstures

Vieta Koncertzāle "Cēsis", Raunas iela 12, Cēsis

Datums

27.01.2024

Laiks

19:00

Cena

20€ - 25€

VECAIS TĪSS, VILKATIS. Koncertstāsts iz Cēsu vēstures

Latvijas Radio koris

Matīss Čudars, ģitāra

Ivars Arutjunians, sitaminstrumenti

Diriģents Kaspars Putniņš

 

Režisore Inga Tropa

Komponists Mārtiņš Viļums

Komponists Matīss Čudars

Dramaturģe un ieraksta balss Guna Zariņa

Video mākslinieks Fricis Kalvelis

 

2024. gadā apritēs tieši 333 gadi kopš kādas Cēsu apgabala tiesas sēdes, kurā notika negaidīts pavērsiens, kad kāds no lieciniekiem – astoņdesmitgadnieks Tīss (vai Matīss) no Kniediņiem (Thiess von Kaltenbrunn) atklāja, ka lielāko savas dzīves daļu ir bijis vilkatis. Par pārsteigumu tiesai, lielākā daļa vietējo iedzīvotāju par šo bija labi informēti. Vecais Tīss bija labi pazīstams arī kā dziednieks un zirgu vārdotājs.

Tīsa runā atklājas mūsu laikmetā pazaudēta pasaules izjūta, kurā cilvēki bija integrēti plašākā dzīvības lokā. Lai izdzīvotu, cilvēkiem bija jāmācās pēc iespējas labāk izprast šīs pasaules dažādās būtnes un spēkus, respektēt tās. Tīss par savu dzīves uzdevumu uzskata kalpošanu saviem līdzcilvēkiem un Dievam.

Vecais Tīss: “Labības un koku ziedus un pārējo, ko no velna pagrābj, vilkaši met gaisā, un tā nāk atkal svētība pār visu zemi un pār bagātiem un nabagiem.”

Koncertuzvedumā ar mūzikas, video, tautas dainu un minētās tiesas prāvas tekstu palīdzību mēs vēlamies pietuvoties Vecajam Tīsam. Šķiet, ka mēs, mūsdienu ļaudis, kuriem arvien labāk un skaidrāk izdodas saskatīt ne tikai mūsdienu civilizācijas sasniegumus, bet arī tās trūkumus un ēnas puses, sarunā ar šo mūsu senci varētu iemācīties ko ļoti vērtīgu.

Koncerts vienā daļā 1h 20 min.