Informatīva izstāde “Vēlēšanu biļetens. Vienkāršs papīra gabaliņš vai varas instruments?”

Vieta CATA kultūras nams, Jāņa Poruka iela 8, Cēsis

Datums

15.09.2022 - 12.10.2022

No 14.septembra Cēsīs, CATA Kultūras namā skatāma informatīvā izstāde “Vēlēšanu biļetens. Vienkāršs papīra gabaliņš vai varas instruments?”

2022. gada 1.oktobrī Latvijā notiks kārtējās – 14.Saeimas – vēlēšanas, kurās uz nākamajiem četriem gadiem būs jāievēl 100 parlamenta deputāti. Balsstiesības Saeimas vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Kopumā visā Ziemeļvalstu un Baltijas reģionā ir 25 miljoni reģistrēto vēlētāju, bet retais zina, kāpēc vēlēšanu biļetens izskatās tāds, kāds tas ir. Izglītojoša informācija par balsošanas instrumentu – vēlēšanu biļetenu – tā attīstību, izmantošanu un dokumentāciju, līdz šim bijusi ļoti skopa.

“Vēlēšanu biļetens” ir izstāde un tikšanās vieta, kurā uzzināt un diskutēt par demokrātijas attīstību, to skatot, izmantojot šo mazo, bet ļoti nozīmīgo artefaktu. Kāpēc šie vēlēšanu biļeteni izskatās tādi, kādi tie ir? Kā tas var būt, ka vēlēšanu biļeteni līdzīgās valstīs ir tik atšķirīgi? Vai vēlēšanu biļetens var ietekmēt vēlētāja izvēli? Kā biļeteni atspoguļo politiskās tendences un notikumus laika gaitā?

Šis izstādes materiāls rosina izpētīt mūsu demokrātiju attīstību un tās saturs veidots tā, lai tas būtu aizraujošs plašai auditorijai – gan skolēniem, gan profesionāļiem un gan ikkatram vēlētājam.

Izstāde skatītājiem tika nodota 2020.gada novembrī Starptautiskā demokrātijas un vēlēšanu atbalsta institūta (IDEA) galvenajā mītnē Stokholmā. Izstādi galvenokārt veido reāla izmēra oriģināli vēlēšanu biļeteni no nesenajām un vēsturiskajām vēlēšanām Dānijā, Somijā, Vācijā, Lietuvā un Zviedrijā. Izstādē ir arī vairāki vēlēšanu biļeteni no citām valstīm, lai parādītu svarīgas atšķirības un līdzības. Ir arī dažas balsošanas iekārtas, kā arī video un audio materiāls, kas ir kā izstādi papildinošs materiāls. Visbeidzot, ir arī instrukciju vai metožu komplekts grupām, ko izmantot, lai mijiedarbotos un padziļinātu izpratni par vēlēšanu biļeteniem.

No 17.oktobra līdz 31.novembrim izstāde būs skatāma Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un no 24.novembra līdz 23.decembrim Daugavpilī, Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzejā.

Izstādes saturu veidojuši Fabel no Zviedrijas, Folkevirket no Dānijas, IDEA International IESC no Lietuvas un Studio Kalleinen no Somijas. Izstāde tapusi ar Ziemeļvalstu Kultūras fonda atbalstu. Izstādi latviešu valodā adaptējis Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā.