Cēsu kaujām 105

Vieta Cēsis,

Datums

21.06.2024 - 22.06.2024

Godinot Latvijas brīvības cīnītāju varonību un Latvijas Uzvaras dienu, Cēsu kauju 105.gadadienu, 21.jūnijā un 22.jūnijā Cēsīs norisināsies vairāki pasākumi, tostarp deju uzvedums un koncerts, svinīgā ziedu nolikšana, militārā parāde, Cēsu kauju rekonstrukcija un citas norises.

Piektdien, 21.jūnijā, Cēsu kaujām veltīto pasākumu programmu Cēsu Pils laukumā iesāks zinātniskā konference, kurā, sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju, plānots piedalīties Latvijas un ārvalstu vēsturniekiem.

Plkst.21.00 Cēsu Pils parka estrādē norisināsies krāšņs deju uzvedums, kurā kopā ar Cēsu novada deju kolektīva dalībniekiem piedalīsies grupa ”Tautumeitas”. Biļetes pieejamas Biļešu paradīzes kasēs.

Savukārt, plkst.22.30 pasākumu programmu, sadarbībā ar Igaunijas vēstniecību, turpinās svētku koncerts, uzstājoties igauņu grupai ”Trad.Attack!”.

Cēsu kauju atceres dienā, 22.jūnijā, Rožu laukumā jau no plkst.10.00 rosīsies zāļu tirdziņa dalībnieki.

Piemiņas pasākumi sāksies plkst.11.00 ar ziedu nolikšanu pie Uzvaras pieminekļa Vienības laukumā, bet plkst.11.15 notiks Latvijas un ārvalstu bruņoto spēku militārā parāde un orķestra defilē programma. Parādē piedalīsies Latvijas valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, Igaunijas prezidents Alars Kariss un aizsardzības nozares vadība.

Savukārt, svētku kulminācija, Cēsu kauju rekonstrukcija sāksies plkst.13.00 un kā allaž notiks Pirtsupītes gravā. Tā tiek rīkota sadarbībā ar Renāru Sproģi un biedrību “Live Latvija”, tās režisore ir Edīte Siļķēna. Kauju rekonstrukcijas īstenos kara vēstures un rekonstruktoru biedrība “Kurland” Jāņa Jeļisejeva vadībā, piedaloties Cēsu teātrim, Latvijas Nacionālās aizsardzības kadetiem un kauju rekonstruktoru klubiem no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas. Cēsu kauju 105.gadadienai veltītajā kaujas rekonstrukcijā plānots parādīt autentisku bruņumašīnu un artilēristu lielgabalu.

Cēsu kaujās pirms 105 gadiem Neatkarības kara laikā, 1919.gada 22.jūnijā, igauņu un latviešu spēki guva izšķirošu uzvaru pār Baltijas landesvēru un Dzelzsdivīziju Cēsīs un tās apkārtnē. Pateicoties Ziemeļlatvijas brigādes un Igaunijas vienību apņēmībai un cīņas sparam, šajās kaujās no iebrucējiem izdevās atbrīvot Cēsis, Siguldu un Inčukalnu, tādējādi izjaucot pretinieka plānus pārņemt varu Latvijā un Igaunijā. Uzvara Cēsu kaujās vēlāk ļāva Ziemeļlatvijas brigādei ieiet Rīgā un galvaspilsētā atgriezties Latvijas pagaidu valdībai, kā arī īstenot ieceri par vienotas Latvijas armijas izveidi.

Pasākumu laikā paredzēti satiksmes ierobežojumi, par kuriem aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai cesis.lv.

Plašsaziņas līdzekļu pārstāvju ievērībai!

Aicinām plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus 2024.gada 22.jūnijā atspoguļot Cēsu kauju 105.gadadienai veltīto ziedu nolikšanu un militāro parādi.

Dalība pasākumā jāpiesaka līdz 20.jūnija plkst.12.00, rakstot uz e-pastu prese@mil.lv. Pieteikumā nepieciešams norādīt pārstāvēto plašsaziņas līdzekli, vārdu, uzvārdu, personas kodu.

Mediju pārstāvjiem ir jāņem līdzi personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte). Informējam, ka personu dati tiks apstrādāti tikai konkrētā pasākuma vajadzībām, un dati pēc pasākuma netiks uzglabāti.