ČELLO CĒSIS | Gala un Maskata Otrais čellkoncerts

Vieta Koncertzāle "Cēsis", Raunas iela 12, Cēsis

Datums

17.09.2022

Laiks

19:00

Cena

12€ - 30€

Ištvans VARDAI I István Várdai čells / Ungārija

Kristaps BERGS, čells

Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris

Diriģents Modests PITRENS

Festivāla “Čello Cēsis”” Gala koncerts iezīmē divus notikumus – pirmo reizi Latvijā viesosies ungāru čellists Ištvans Vardai, kurš interpretēs sava tautieša – čellista un komponista Andraša Mihalija Čellkoncertu, bet pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos festivālam pasūtinātais Artura Maskata otrais Čellkoncerts, kas rakstīts latviešu čellistam Kristapam Bergam.

Ištvans Vardai savā daiļradē aptver plaša spektra koncertu repertuāru, bet īpaši dziļu mīlestību jūt pret kamermūziku. Savulaik uzvarējis daudzos prestižos čella konkursos pasaulē, tostarp Starptautiskajā Čaikovska konkursā (2007) un ARD konkursā Minhenē (2014), šobrīd čellists sadarbojas ar tādiem pasaules meistariem kā Gidons Krēmers, Andrāšs Šifs, Jurijs Bašmets, Žans Eflams Bavouzē un Miša Maiskis, koncertējot uz lielāko Eiropas koncertzāļu skatuvēm.

Vardai plašajā koncertu repertuārā ir daudzi 20.gadsimta šedevri. Cēsīs viņa sniegumā dzirdēsim ungāru komponista Andraša Mihalija Čellkoncertu. Līdzās trim simfonijām un operai “Kopā un vienatnē” paliekošu vietu komponista mūzikas mantojumā ir atstājis 1963.gadā komponētais Koncerts čellam ar orķestri. Šis vērienīgais lielas formas darbs spilgti atspoguļo 20.gadsimta ungāru mūsdienu mūzikas unikālo skanējumu, kurā iezīmējas kolorītās tautas mūzikas tradīcijas, motīvi un elementi. Kurš gan visdziļāk un dabiskāk spētu to atklāt kā ungāru izpildītājmākslinieks! Čellista Ištvana Vardai repertuārā ir ne tikai Mihalija Čellkoncerts, bet arī daudzu citu ungāru komponistu opusi, tā iepazīstinot mūzikas klausītājus ar ungāru komponistu mūzikas bagātību visā pasaulē.

Vakara turpinājumā festivāla apmeklētājiem būs iespēja piedzīvot īpaši “Čello Cēsis” pasūtinātu jaundarbu, Artura Maskata Otro Čellkoncertu. Pirmais viņa rakstītais koncerts čellam tapa tālajā 1992.gadā – pirms 30 gadiem. Jaunā koncerta tematisko un noskaņu loku Maskats atradis Viljama Šekspīra dzejā – “Sonetos”. Katru skaņdarba attīstības posmu iezīmēs kāda rinda no šiem ģeniālajiem dzejoļiem, kuros Šekspīrs apcer mīlestību un cilvēka dzīves ritumu, Laika nemainīgo varu.

Čellkoncerta pirmatskaņojums uzticēts vienam no talantīgākajiem latviešu jaunās paaudzes čellistiem Kristapam Bergam, kurš bija iniciators skaņdarba pasūtināšanai un cieši sadarbojies ar Arturu Maskatu tā tapšanas gaitā.

Mākslinieki: Kristaps Bergs, Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris.

Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Pasākumā netiek ielaisti pirmsskolas vecuma bērni.