Bērnu opera “Lakstīgala”

Vieta Koncertzāle "Cēsis", Raunas iela 12, Cēsis

Datums

07.04.2019

Laiks

16:00

Cena

8€ - 12€

Arī Cēsīs ģimenēm ar bērniem būs iespēja noskatīties krāšņo Kanādā dzīvojošā latviešu komponista Imanta Ramiņa operu „Lakstīgala”, kuras iestudējums izvirzīts Lielajai Mūzikas balvai 2018 kategorijā Gada uzvedums.  Tas ir košs un izsmalcināts Hansa Kristiana Andersena pasakas „Lakstīgala” lasījums, kas ar mūzikas un dejas palīdzību ļauj iejusties Ķīnas ķeizara galmā.

Opera Latvijas pirmizrādi piedzīvoja pagājušā gada nogalē, klātesot pašam komponistam. I.Ramiņš atzīst: „Tā nav gluži bērnu opera. Kāpēc? Tāpēc, ka Andersens stāstus rakstīja ne tikai bērniem. Lai gan stāsti ir samērā vienkārši, tiem piemīt arī dziļums, kas labāk uztverams pieaugušajiem.” Turpinot par pašu operu, viņš piebilst: „Operā ievītie stāsti ir kā mazi dārgakmeņi. Te ir humors, te ir patoss… Visdažādākās emocijas. Te satiekas divi lielie temati – dabīgais un mākslīgais.”

H. K. Andersena pasaka vēsta par Ķīnas ķeizaru, kurš, uzzinot, ka viņa valstī dzīvo brīnumskaisti dziedoša lakstīgala, uzdod saviem padotajiem sameklēt šo mazo, pelēko putniņu. Nonākot pilī, lakstīgala apbur ķeizaru tik ļoti, ka viņš nolemj putniņu paturēt. Kādu dienu ķeizars saņem dāvanu no Japānas – dārgakmeņiem rotātu spožu mākslas darbu. Tas ir mehāniskais putns – mākslīgā lakstīgala, kas ikreiz dzied vienu un to pašu dziesmu. Drīz vien īstā, ārēji necilā lakstīgala pamet pili un tiek izraidīta no valsts. Pēc daudziem gadiem, ķeizaram esot uz nāves gultas, mehāniskais putns salūzt. Mazā, dzīvā lakstīgala ierodas pilī, lai apburtu Nāvi ar savu dziesmu un atgrieztu valdniekam dzīvību. Tas ir cildinājums mūzikas dziedējošam spēkam, patiesām vērtībām un mīlestībai.

Uzvedumā piedalās Rīgas Doma meiteņu koris TIARA, balerīnas Elīna Blažēvica un Anastasija Sokolova, solisti Jānis Kurševs, Ance Purmale, Katrīna Paula Felsberga, Rūdolfs Bērtiņš, kā arī kamerorķestris Agneses Kanniņas vadībā. Operas uzvedumu kopā ar diriģenti Airu Birziņu veidojusi radošā komanda – režisore Māra Ķimele, horeogrāfs Alberts Kivlenieks, baletmeistare Regīna Kaupuža, scenogrāfe, kostīmu māksliniece Inga Bermaka Apiaha, gaismu mākslinieks Māris Sējāns.

Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.