Barikāžu atcerei veltīts pasākums ar kamermūzikas koncertu “Debesis, Gaiss, Vējš”

Vieta Dzērbenes pils, Dzērbenes pagasts, Cēsu novads

Datums

20.01.2024

Laiks

16:00

Sestdien, 20.janvārī, plkst.16.00 Dzērbenes Tautas namā notiks kamermūzikas koncerts “Debesis. Gaiss. Vējš.

Trio Spectrum koncertprogrammā “Debesis. Gaiss. Vējš.” uz skatuves satiksies dziedātāja Agnese Pauniņa, flautiste Liene Denisjuka-Straupe un pianiste Kristīne Paula. Katra no mūziķēm ir apliecinājušas savu augsti profesionālo kapaciāti gan kamermūzikā, gan profesionālos kolektīvos un viņas vieno jaunatklājēja gars, iepazīstot jaunu repertuāru un sniedzot savu lasījumu interpretācijas klausītājiem.
Ieeja koncertā bez maksas.

Kamermūzikas koncerts “Debess. Gaiss. Vējš.” ir veltīta cilvēka un dabas mijiedarbības poētiskai apcerei. Franču dzejnieka Pjēra Ronsāra vārdiem runājot: “Klajie līdzenumi, vīna pakalni un zaļie meži…, pļavas pumpuri, ziedi un šalkojošie augi… un jūs, klintis, manu dzejrindu cienītāji, sūtiet mīlas sveicienus debesīm, gaisam un vējam…”.

Albēra Rusēla mūzikā atklājas šī dzejoļa smeldze par lietu nepastāvību un mirkļa netveramību, tomēr skaistums rodams ne tikai statiskās ainavās, bet arī laika plūdumā. Koncertā pamīšus skanēs gan franču, gan latviešu komponistu darbi, kas šajā kombinācijā brīnišķīgi izcels katra skaņdarba unikālās krāsas un saturisko vēstījumu.

Imanta Zemzara Svīta flautai un klavierēm ir komponista jaunības dienu darbs, kurā ir ieskicēti iespaidi par Kurzemes dabu vasaras gadalaikā – jau toreiz 1972.gadā komponistam bija izveidojies savs unikālais skaņrades rokraksts, kurā nepārprotami ierakstās latviskais kods un Latvijas mīlestība. Komponista arodu turpinot, Imanta Zemzara dēls Ingmars Zemzaris apdzied Aspazijas trīs dzejoļus: Mēnesnakts, Asaru krūmiņš un Rembranta gaismā, skaisti ievijot Aspazijas vārdus mūzikas valodā un paspilgtinot vārdu intonāciju nokrāsas. Laikmetīgākais no koncertprogrammas skaņdarbiem ir Gundegas Šmites Yellow free opuss soprānam un flautai, kas ir unikāls un ļoti uz komunikāciju vērsts darbs. Komponistes dzīves drauga – grieķu komponista un dzejnieka Dimitra Maronidis vārdos atklājas teksta dziļums un smeldzīga ekspresija, iezīmējot metaforu par cilvēku individuāli duālo dabu.

Polā Dikā skaņdarbā Fauna žēlabas ir iekļauts slavenais Kloda Debisī Fauna diendusas citāts, kas klausītājiem pavērs impresionistisku skaņu ainavu ar filigrānu flautas un klavieru tembrālo krāsu paleti. Arī Filipa Gobēra opusā Dievbijīgs vakars būs iespēja pakavēties nesteidzīgā apcerē par sirds siltumu, ko sniedz gaišu emociju plīvurs… Savukārt Žana Krasa dueta Svītā uzplaiksnīs prieks un virtuozitāte.