Āra ekspozīcijas atklāšana Eduarda Veidenbauma muzejā “Kalāči”

Vieta E. Veidenbauma muzejs “Kalāči”, “Kalāči”, Liepas pagasts

Datums

28.10.2023

Laiks

11:00

Eduarda Veidenbauma muzejs “Kalāči” aicina uz pirmās āra ekspozīcijas atklāšanu 28. oktobrī plkst. 11:00 – 12:30. Ekspozīcija tapusi, domājot par vēl neizstāstītiem Kalāču stāstiem. Atklāšanas dienā ar tiem kopīgā pastaigā muzeja āra teritorijā dalīsies projekta radošā komanda.

Kalāči, latviešu literatūras pirmā modernista Eduarda Veidenbauma (1867–1892) ģimenes mājas, ir zemnieku sēta, kas 2013. gadā iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā objekts ar ļoti augstu autentiskuma pakāpi. Jaunā ekspozīcija iepazīstinās ar ēku ansambļa kultūrvēsturisko vērtību, pievēršot Kalāču viesu uzmanību senākajām arhitektūras detaļām, kas saglabājušās līdz mūsdienām. Ekspozīcijas zinātniskais konsultants ir Dr. arch. Ilmārs Dirveiks. Apmeklētājus 19. gadsimta Kalāčos ievedīs ne vien ekspozīcijas teksti un fotogrāfijas no muzeja krājuma, bet arī mākslinieces Daces Džeriņas smalkais, ar Kalāču ainavu dabiski saplūstošais ekspozīcijas dizains, katrā pastaigas pieturvietā pārsteidzot ar jaunu vizuālu risinājumu.

Jaunveidotajā ekspozīcijā ēku stāsti mijas ar cilvēku stāstiem, tāpat mijas laiki un noskaņas. Rakstnieka Andra Akmentiņa īpaši ekspozīcijai radītie audiostāsti aicinās pietuvoties Kalāču saimei, iepazīt katru no ģimenes locekļiem kādā notikumu vai pārdomu mirklī. Stāstu pamatā ir rakstnieka paša pietuvošanās Veidenbaumiem, pētot un iztēlojoties viņu kopīgās gaitas Kalāčos.

Ekspozīcijas kuratores ir Inga Surgunte un Dace Džeriņa, kuras veidojušas arī muzeja iekštelpu ekspozīciju “Vairāk gaismas!”, kas 2022. gadā saņēma galveno Latvijas Muzeju biedrības Gada balvu.

Oktobra nogale tradicionāli nozīmē “Kalāču” muzeja aktīvās sezonas beigas, kad muzeja ēka tiek līdz pavasarim slēgta apmeklētājiem. “Kalāču” āra ekspozīcija pirmo reizi darīs muzeju pieejamu jebkurā sezonā un diennakts laikā, tostarp muzejs vēlas piesaistīt arī tādus viesus, kuri parasti nemēdz apmeklēt muzejus. Ekspozīcija ir izvietota visā muzeja 4 hektāru teritorijā; to var pieredzēt gan kā vienotu stāstu, gan apskatot atsevišķus objektus. Lai noklausītos audiostāstus, nepieciešams viedtālrunis ar interneta pieslēgumu un programmatūru kvadrātkoda nolasīšanai; sazinoties ar muzeju darba laikā, iespējams bez maksas saņemt audioierīci un stāstus noklausīties tajā.