Tekstilmākslinieces Daigas Štālbergas personālizstādes “Vilna, varš un mežģīnes” atklāšanas pasākums

Vieta Cēsu Izstāžu nams, Pils laukums 3, Cēsis

Datums

08.06.2023

Laiks

17:00

8.jūnijā plkst.17.00 Cēsu Izstāžu namā norisināsies tekstilmākslinieces Daigas Štālbergas personālizstādes “Vilna, varš un mežģīnes” atklāšanas pasākums.

Ieeja: bez maksas

Izstādi Latvijā māksliniece paredzējusi ka savu jubilejas pasākumu retrospektīvā. Daigai Štālbergai ir profesionāls pamats un viņa ar lepnumu pārstāv Latvijas tekstilmākslas skolas vārdu.

Šoreiz lielajai retrospektīvā rakstura izstādei dotais nosaukums “Vilna, varš un mežģīnes” priekšplānā izceļ mākslas darbu materiālus. Taču aiz katra no tiem ir nesaskaitāmu dienu un mēnešu darbs, visdažādākos materiālus krāsojot, virpinot, šķetinot, satinot un atpinot, lai rezultātā tie iegūtu savu individuālo veidolu, nosaukumu un sajūtu stāstu.

Izstādē ir atklātas trīs darbu grupas – vara darbi, kas austi autortehnikā ar galvanizētu varu, savdabīgā autortehnikā darināti “mežģīņu” darbi un klasisko tradīciju tehnikā veidoti vilnas gobelēni. Izstādes darbi raksturojami kā lielformāta darbu grupas ar ažūru, gaisīgu raksturu, kas pārnesti uz monumentālām arhitektūras formām un atspoguļo dažādu mākslas vēstures stilu ornamentiku. Darbu tēmās izmanto antīkās kultūras un dabas motīvus, tēlainībā – metaforisku izteiksmi. Telpiska tekstila mākslas darbi, kā kustīgas sienas, veido ekspozīcijas arhitektūru, nenorobežojot telpu pilnībā un rosinot apmeklētājus aplūkot darbus no abām pusēm. Materiāls, izmēri un krāsu simbioze piešķir tekstilijai patiesu oriģinalitāti un īpašu izteiksmību. Viens no materiāliem, kas tiek izmantots darba veidošanā, ir sasmalcinātas banknotes, kas iegūtas naudas maiņas procesā. Metālu īpašais mirdzums, tā saspēle ar gaismu un banknotēm veido gan vizuālu jūras tēlu, gan simbolisku bagātības atainojumu.

Mākslas darbi pārsvarā top, apvienojot tradicionālās tehnikas un tradicionālos materiālus – vilnu un linu, akcentiem pievienojot zīdu, brokātu vai poliesteru. Bet, veidojot kompozīcijas, jo īpaši pēdējos gados, lielākoties, māksliniece ir pievērsusies ainavu tēlojumiem, kurus radot kā galveno uzdevumu izvirzījusi harmonijas meklējumus, tomēr nevis vienkāršojot tēlojumu, bet gan izceļot būtisko. “Darbos, gluži kā dabā, krāsu prieks savijas ar dažādo materiālu īpašībām, veidojot savdabīgas sajūtu ainavas”- stāsta māksliniece.

Izstāde “Vilna, varš un mežģīnes” sniegs baudu ikvienam ne tikai pateicoties mākslas darbu skaistumam, kuru tapšanā ieguldīta mākslinieka koptā pieredze, prāta un roku darbs, bet tas ir arī iedvesmojošs stāsts par tradīciju spēku, kas aizvien spēj pārradīt pasauli un laiku, kurā mēs dzīvojam, kā arī spēju laikmetīgo tradīciju pasniegt moderna mūsdienu redzējumā.