Vebinārs #3 “Kopienu māksla un sociālie aspekti”

Vieta Ruckas mākslas rezidenču centrs, Piebalgas iela 19

Datums

02.05.2023

Laiks

18:00 - 20:00

Cena

Bez maksas

Lai attīstītu kopienu mākslas praksi Latvijā, Ruckas mākslas fonds aicina uz izglītojošu lekciju ciklu par to, kā dažādu sabiedrības grupu pārstāvji var iesaistīties mākslas procesos un ar tiem panākt pozitīvas izmaiņas savā ikdienā. Papildus lekcijām, starpdisciplinārā kopienu mākslas projekta ietvaros, mākslinieki sadarbībā ar vietējām kopienām radīs mākslas darbus par viņiem aktuālām tēmām. Rezultāti būs skatāmi izstādē Cēsīs šī gada vasarā. 

Kopienu mākslas pamatā ir cilvēku sadarbība. Šajā procesā kopienas pārstāvji ar mākslas un kultūras starpniecību strādā ar aktuāliem jautājumiem, risina problēmas vai arī aizraujoši pavada brīvo laiku. Ierasts, ka šajā procesā palīdz mākslinieki, kuri kopienai sniedz nepieciešamos rīkus, palīdz ideju ģenerēšanā un realizēšanā. Ieguvēji kopienu mākslas radīšanas procesā ir visi. Kopienas formulē savas vajadzības un meklē radošus risinājumus sasāpējušām problēmām. Mākslinieki paplašina savu radošo praksi. Rezultātā skatītāji izzina kopienu vajadzības un izprot līdzdalības nozīmi.

Latvijā ir kopienu mākslas piemēri, taču tas joprojām ir diezgan nepētīts un neapjausts darbības lauks. Tādēļ Ruckas mākslas fonds pievērsies kopienu mākslas pētīšanai un popularizēšanai. Sadarbojoties ar kultūras pārstāvjiem, kuriem ir pieredze kopienu mākslas veidošanā, tiks īstenots bezmaksas lekciju – vebināru cikls, kurā katru lekciju veidos teorijas un prakses apskats.

Ciklu uzsāks ievads kopienu mākslas projektu specifikā un turpinās šim mākslas veidam īpaši nozīmīgais ētikas un sociālo aspektu izcēlums. Noslēgumā tiks aplūkoti finansējuma meklējumu un projektu veidošanas izaicinājumi, akcentējot jautājumu par mākslas aspekta klātbūtni iesaistošos un kopienās balstītos projektos. Katrā vebinārā ar lekcijām uzstāsies divi lektori, kuri pievērsīsies lekciju dienas centrālajai tēmai gan teorētiski, gan praktiski.

Lekcijās pievērsīsimies kopienā balstītu mākslas projektu tapšanai, laikmetīgā teātra virzienam un praksei, kas orientējas uz kopradi un kopienu mākslu, aplūkosim, ko nozīmē sociālais pavērsiens mākslā un kopā ieskicēsim “sarkanās līnijas” veselīgai kultūras sadarbībai ar citām nozarēm.

Lekciju – vebināru cikls ir lieliska iespēja iepazīt kopienā balstītus projektus un to veidotājus, kā arī smelties iedvesmu līdzdalības projektu īstenošanā. Lekciju cikls norisināsies gan klātienē Ruckas mākslas rezidenču centrā Cēsīs, gan Ruckas Facebook lapā.

Lekciju – vebināru programma

18.04. / 18.00-20.00
Vebinārs #1 / Kas ir kopienu māksla?
Ieva Niedre “Drosme un kopiena. Kas ir kopienā balstīta māksla?”
Līga Lindenbauma “No soliņiem līdz sienas gleznojumam. Kopienas mākslas projekti Cēsīs”
Saite uz FB notikumu ŠEIT

25.04.2023. / 18.00-20.00
Vebinārs #2 / Kopienu māksla un ētika
Gundega Laiviņa “Uzmanība kā ētikas forma. Koprades prakses laikmetīgajā teātrī Latvijā un starptautiski”
Anda Lāce “Sansusī labklājības rezidence”
Saite uz FB notikumu ŠEIT

2.05. / 18.00-20.00
Vebinārs #3 / Kopienu māksla un sociālie aspekti
Krista Burāne “Daži jautājumi par sociālo pavērsienu mākslā”
Laura Stašāne “Lietisko pierādījumu muzejs. Mēs neesam vieni”
Saite uz FB notikumu ŠEIT

10.05. / 18.00-20.00
Vebinārs #4 / Kā kopienu projektos nepazaudēt mākslu?
Inga Surgunte  “Kā nepazaudēt mākslu?”
Māra Žeikare “Kopienu iekļaušanas meklējumi”
Saite uz FB notikumu ŠEIT

Projekta ietvaros norisināsies arī mākslas rezidence jeb sešu starpdisciplināru mākslinieku sadarbība ar dažādām Cēsu kopienām – pusaudžiem, senioriem, vājredzīgo kopienu, cilvēkiem ar funkcionāliem un garīgiem traucējumiem, pilsētas “čempioniem” jeb kultūrvietu un sabiedrisko procesu veidotājiem. Rezultāts izstādes formā būs skatāms Ruckas mākslas rezidenču centrā Cēsīs, 2023. gada vasarā. Projekta mākslinieki: Aleksejs Beļeckis, Alberto Di Gennaro, Henrijs Laķis, Liene Mackus, Vivianna Maria Staņislavska un Rvīns Varde.

Projektu īsteno Ruckas mākslas fonds un tā kuratori ir Oskars Goba un Līga Lindenbauma. Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem, par lekciju cikla saturu atbild Ruckas mākslas fonds.

Pasākuma rīkotājs Ruckas mākslas fonds