“Sievietes mūzikā”. Magdalēna Geka /vijole/ un Iveta Cālīte / klavieres/

Vieta Koncertzāle "Cēsis", Raunas iela 12, Cēsis

Datums

05.09.2021

Laiks

17:00

Svētdien, 5.septembrī, plkst.13.00.

Sieviešu komponistu mūzikas atskaņošana ir ieņēmusi nozīmīgu lomu vijolnieces Magdalēnas Gekas un pianistes Ivetas Cālītes dueta darbībā. Šajā programmā dzirdami dažādu paaudžu latviešu sieviešu komponistu skaņdarbi, no pirmās nozīmīgās komponistes Lūcijas Garūtas (1902-1977) līdz pat jaunākās paaudzes spilgtai pārstāvei Lindai Leimanei (1989).

Programmas centrā ir pirmā no Maijas Einfeldes (1939) trim sonātēm vijolei un klavierēm. Viņas kādreizējam skolotājam veltītais četrdaļīgais darbs (trīs pirmās daļas savienotas vienā) rakstīts gan laikmetam (1980. gads) un vietai (Latvijas PSR) likumsakarīgā un raksturīgā stilā, bet ar “Einfeldiskām” harmonijām un spriedzi.

Tam pretī likti divi jaunāko paaudžu mūsdienu komponistu skaņdarbi: vispirms Hamburgā dzīvojošās komponistes Rutas Paideres (1977) skaņdarbs “Līnijas. Krustpunkti” (2014.), kas veltīts Vācu-Venecuēliešu skulptorei Gego (Gertrud Goldschmidt), kā arī divas Lindas Leimanes miniatūras – Désir (2019) un Via Imperiale (2021, pirmatskaņojums).

Koncerta ievadā tradicionālākās līnijās ieturētās Lūcijas Garūtas miniatūras “Daina” (1949) un “Dramatisks moments. Nožēla” (1931), bet noslēgumā – Ilonas Breģes (1959) skaņdarbs “Basām kājām dvēselīte…, poēma”, kas rakstīts, iedvesmojoties no Ojāra Vācieša dzejas.

Vijolniece Magdalēna Geka plaši koncertē visā Eiropā gan kā soliste, gan kā kamermūziķe, uzstājoties tādās vietās kā Vigmora zāle Londonā, Parīzes Filharmonija, Herkuleszāle Minhenē. Latvijas publikai viņas vārds ir zināms kopš spožās debijas ar Latvijas Nacionālo Simfonisko orķestri 2014. gada rudenī, kam sekoja nominācija valsts augstākajam apbalvojumam mūzikā “Lielajai Mūzikas Balvai”.

Pianiste Iveta Cālīte aktīvi koncertē solo un ir pieprasīta kamermūziķe dažādos ansambļu sastāvos Zviedrijā, Francijā, Latvijā, Lietuvā, Norvēģijā. Spēlējusi Mocarta klavierkoncertu ar Stokholmas Karaliskās Mūzikas akadēmijas stīgu orķestri, ko diriģēja Stokholmas Radio orķestra pirmais čellists Ola Karlsson, kā arī izcīnījusi iespēju spēlēt M. Ravēla Sol mažora klavierkoncertu ar akadēmijas simfonisko orķestri un Danielu Blendulfu pie diriģenta pults.

Koncerts notiek sadarbībā ar Latvijas Komponistu savienību, Latvijas Nacionālo mūzikas padomi projekta Musique est une femme ietvaros. To līdzfinansē ES programma Radošā Eiropa, Valsts Kultūrkapitāla fonds un LR Kultūras ministrija.

Biļete uz koncertu ir derīga tikai kopā ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, kas apliecina, ka apmeklētājs ir pabeidzis pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19 vai pārslimojis Covid-19 pēdējo 6 mēnešu laikā. Apmeklējot pasākumu, obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, personalizēta biļete un derīgs sertifikāts. Lūdzam uz pasākumu ierasties savlaicīgi.

*Pasākumā netiek ielaisti pirmsskolas vecuma bērni.

**Koncerta laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām. Iegūtais materiāls tiks apstrādāts bez atsevišķas personu izdalīšana, lai tieši vai netieši netiktu veikta fizisku personu identificēšana. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā un izmantoti mārketinga materiālos. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, rakstot mums uz e-pasta adresi: info@cesukoncertzale.lv.