Latvijas ebreju mūzikas vakars “Džingale”

Vieta Mākslas telpa Mala, Lenču iela 11, Cēsis

Datums

21.05.2022

Laiks

20:00

Cena

Pret ziedojumiem

Folkloras studijas “Banga” koncertprogramma “Džingale”, mūsdienu skanējumā savijot kopā latviskas un ebrejiskas skaņu ainavas, atklāj latviešu folklorista Emiļа Melngaiļa 19.gs. beigās un 20.gs. sākumā Latvijas un Lietuvas teritorijā savāktos vietējo ebreju mūzikas materiālus.

Pierakstot latviešu un arī ebreju folkloru, E. Melngailis saglabāja daļu tā laika kultūras, kas veidojusi Baltijas mūzikas dzīvi un atbalsojas mūsdienu kultūrtelpā. Folkloras studija “Banga” iepazinusies ar šo repertuāru, stiprinājusi izpratni par kaimiņu kultūru komunikācijas ceļu, izlaidusi to caur savu estētisko izjūtu un radījusi koncertprogrammu, kas atklāj kādreiz un joprojām starp latviešiem dzīvojošo ebreju smalko dvēseliskumu, saglabājot latviskas mūzikas ritmu. “Daļa šīs mūzikas izklausās pēc īstiem latviešu dančiem un šis nav mēģinājums padarīt to par klezmeru, bet drīzāk vēlēšanās stiprināt atziņu, ka kultūras nepārtraukti viena otru ietekmē un bagātina,” – tā idejas autore Ilga Vālodze Ābele.

Vēl viens motīvs, kas caurstrāvo koncerta ideju, ir māju tēma. “Banga”, īpaši šobrīd, vēlas aktualizēt māju nozīmi, uzsverot, ka, līdzīgi kā ar latviešiem pasaulē, arī šajā reģionā mājas guvuši dažādi etnosi, un cik būtiski cilvēkiem ir izjust piederību vietai, kā arī sabiedrības atbildību šo sajūtu stiprināt. Tādēļ ieeja koncertā būs par ziedojumiem, kas tiks novirzīti Ukrainas cilvēku atbalstam.

Koncertā būs dzirdami kā ebreju, tā latviešu kultūrai raksturīgi mūzikas instrumenti – vijoles, bajāns, mandolīna, trompete, bungas, tamburīni, stabules un dūdas, kā arī latviešu un jidiša mēlēs ieskanēsies dziesmas un tautas pasakas, kas atklāj ebreju kultūrā iekodētas morāles vērtības, mitoloģiju un pieredzi.

Programmas scenārijā izmantoti iniciācijas motīvi, pastiprinot pasaku varoņu pārbaudījumu izturēšanas tematiku, kā arī simboliski iezīmējot sabiedrības grupu ceļu pretī izpratnei vienai par otru.
Folkloras studija “Banga” darbojas kopš 2016.gada un apvieno jaunus un ar folkloru saistītus cilvēkus, kopā pētot un atzīmējot latviešu gadskārtu tradīcijas un veidojot konceptuālus muzikālus projektus, kas caur seniem folkloras materiāliem ļauj runāt par šodien aktuālām tēmām.

Koncertprogramma “Džingale” tapusi ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums”, etnomuzikologa Mārtiņa Boiko, komponista Jēkaba Nīmaņa, muzeja “Ebreji Latvijā” un tā direktora Iļjas Ļenska atbalstu.