KORIS LATVIJA, MĀRIS SIRMAIS UN TĀLĀ DĀRZA PUTNS | Cēsu Mākslas festivāls

Vieta Svētā Jāņa baznīca, Lielā Skola iela 8, Cēsis

Datums

20.07.2019

Laiks

17:00

Koris “Latvija” un Māris Sirmais sniegs ievērojamu trimdas latviešu komponistu kordarbu spožu izlasi. Kanādā dzīvojošais Imants Ramiņš tiks pārstāvēts ar divām labskanīgām motetēm, kas rakstītas par godu Kristus upurim, žēlsirdībai, mīlestībai un Dievam.

Savulaik Kanādā dzīvoja arī Tālivaldis Ķeniņš – viens no visu laiku profesionālākajiem, meistarīgākajiem, daudzveidīgākajiem latviešu komponistiem, ko stipri augstu vērtēja gan viņa daudzie Kanādas studenti, gan kolēģi. Klausīsimies smalko miniatūru “Svešie dārzi” un balādi “Nogrimušā pilī”, kas veltīta komponista tēvam dzejniekam Atim Ķeniņam. Abas šīs dziesmas Tālivaldim Ķeniņam bija dārgas un sevišķi nozīmīgas – būdams visumā racionāls un vitāls cilvēks, viņš divas stīgas – tēvu un dzimto, pazaudēto Latviju – vienmēr turēja gaišā, bet mazliet sāpīgā pusbalsī.

Lai kanādiešu nebūtu par maz, pievienosim arī Jāni Kalniņu un viņa jūsmīgo piesniegošas pilsētas portretu “Apsniegošā pilsēta”, kas ar Jāņa Sudrabkalna tēlainiem pantiem mūsu acu priekšā uzvijas kā Liberta glezna.

Un tad – kādreizējais londonietis Alberts Jērums. Viņa ieguldījums trimdas koru kultūrā un dziesmusvētku rīkošanā nepārvērtējams. Bet vēl īsti neesam tikuši klāt viņa savdabīgās, filigrānās mūzikas atslēgšanai. Jērums rakstīja kā modernists vientuļnieks, un te vēl daudz pārskatāma un no jauna ieraugāma. Arī kormūzikā, kur līdzās viņa, iespējams, slavenākajam darbam “Tālā dārza putns” šoreiz būs arī aumaļainās “Gaviles” un apcerīgāki darbi “Ielejā snieg” un “Naktij”.

Kormūzika šajā programmā tiks likta pamīšus ar trompetes un ērģeļu saspēli. Jāņa Porieša un Ilzes Reines izvēle šoreiz vēršas uz Cēsīs dzimušo Alfrēdu Kalniņu, jubilāri Maiju Einfeldi, vecmeistaru Romualdu Kalsonu un trimdas izcilo skaņradi Helmeru Pavasaru.

*Diasporas mākslas un mūzikas norises Cēsu Mākslas festivālā notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

**Pasākums nav piemērots pirmsskolas vecuma bērniem.

***Koncerta laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām. Iegūtais materiāls tiks apstrādāts bez atsevišķas personu izdalīšana, lai tieši vai netieši netiktu veikta fizisku personu identificēšana. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā un izmantoti mārketinga materiālos. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, rakstot mums uz e-pasta adresi: info@cesukoncertzale.lv.

*** Koncerts tiek rīkots Latvijas valsts simtgades svinību programmas ietvaros, iepazīstinot Latvijas klausītājus ar latviešu trimdas mūziķu un komponistu meistardarbiem.

Pasākuma vietne www.cesufestivals.com
Pasākuma rīkotājs Koncertzāle "Cēsis"