Koncertzāles 5 gadu jubilejas koncerts “Čaikovska pirmais un Vāgnera Valkīra”

Vieta Koncertzāle "Cēsis", Raunas iela 12, Cēsis

Datums

01.06.2019

Laiks

19:00

Cena

15€ - 40€

Atzīmējot koncertzāles piekto dzimšanas dienu, Cēsīs gaidāms nozīmīgs kultūras notikums.

2014. gada 31. maijā LNSO bija pagodināts muzicēt koncertzāles “Cēsis” atklāšanas koncertā, un nu pienākusi piektā jubileja, ko svinēsim ar diviem romantisma laikmeta šedevriem.

Koncerta pirmajā daļā viens no visu laiku populārākajiem klavierkoncertiem – Pētera Čaikovska Pirmais koncerts klavierēm un orķestrim, kura skaistās, majestātiskās ievadtaktis pazīstamas ikvienam. Kopā ar LNSO muzicēs Reinis Zariņš, kurš bija uz Cēsu skatuves arī pirms pieciem gadiem, spēlējot solo un uzstājoties ar pasaulslavenajiem dziedātājiem Aleksandru Antoņenko un Egilu Siliņu. Šī būs pirmā reize, kad Reinis Zariņš spēlēs Čaikovska Pirmo, un, zinot, cik rūpīgi Reinis iedziļinās ik jauna opusa iestudēšanā, ar lielu interesi gaidām, kādas līdz šim nedzirdētas dzīles pianists būs atradis šajā visiem tik labi zināmajā opusā.

Koncerta otrajā daļā klausīsimies Riharda Vāgnera operas “Valkīra” pirmo cēlienu. “Valkīra” ir otrā no Vāgnera grandiozā cikla “Nībelunga gredzens” operām (secībā – “Reinas zelts” jeb ievads, “Valkīra”, “Zīgfrīds”, “Dievu mijkrēslis”). Zīglindes namā, kas celts pie milzu oša, patvērumu no grandioza negaisa meklē Zīgmunds, kura ģimene traģiski iznīcināta. Zīglindes vīrs Hundings izrādās viens no Zīgmunda vajātājiem. Viņš ļauj puisim palikt pa nakti, tomēr piebilst, ka no rīta būs divkauja. Zīglinde sazāļo vīra dzērienu un sarunās ar Zīgmundu sazīmē jauneklī varoni, kam lemts nākt un izvilkt milzu oša stumbrā iecirsto zobenu (nevienam tas līdz šim nav izdevies). Pa šo laiku ārā uzplaukusi brīnumskaista pavasara pilnmēness nakts. Galu galā izrādās, ka Zīglinde un Zīgmunds ir virsdieva Votāna dvīņubērni. Cēliens noslēdzas heroiski (Zīgmunds ticis pie zobena) un mīlpilni (satikušies divi, kas tikai nojauta viens par otra eksistenci).

Pavasaris uz vasaras sliekšņa, glīta jubileja un Vāgnera saviļņojošā mūzika izcilā atskaņojumā. Zīglindi dziedās Latvijas klausītājiem labi pazīstamā zviedru soliste Līne Karlsone (Baltajā namā uzstājusies kā Zenta un Elizabete), Zīgmunds būs lieliskais zviedru tenors Mihaels Veiniuss, kurš dziedāja šo lomu LNO iestudējumā, savukārt Hundinga lomā redzēsim izcilo vācu basu Tobiasu Kēreru. Visi trīs solisti ir pieprasīti un nepārspējami vāgneristi uz pasaules lielākajām skatuvēm.

Pie diriģenta pults – LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga, kurš operai pievēršas diemžēl pārāk reti, toties – kad dara to, rezultāts ir fascinējošs.

Reinis ZARIŅŠ – klavieres

Līne KARLSONE – soprāns (Zīglinde)

Mihaels VEINIUSS – tenors (Zīgmunds)

Tobiass KĒRERS – bass (Hundings)

LATVIJAS NACIONĀLAIS SIMFONISKAIS ORĶESTRIS

Diriģents Andris POGA

Režisors Viesturs KAIRIŠS

Programmā:

Pēteris ČAIKOVSKIS Pirmais klavierkoncerts

Rihards VĀGNERS Operas “Valkīra” 1. cēliena koncertiestudējums

*Pasākums nav piemērots pirmsskolas vecuma bērniem. Darbosies Bērnu istaba.