Labdarības koncerts “Klāt_būtne”

Vieta Koncertzāle "Cēsis", Raunas iela 12, Cēsis

Datums

22.10.2023

Laiks

14:00

Divdesmit septiņi lieliski Latvijas mūziķi apvieno spēkus labdarības koncertu sērijā “Klāt_būtne”. Oktobrī izskanēs trīs koncerti dažādām muzikālajām gaumēm, tādējādi pievēršot uzmanību dzīvei ar Dauna sindromu Latvijā.

Oktobris ir mēnesis informētībai par Dauna sindromu. Latvijā ir gandrīz 1300 cilvēku ar Dauna sindromu un, lai vairotu viņu labklājību, pirms diviem gadiem dibināta biedrība “Dauna sindroms Latvija”. Pa šo laiku biedrība īstenojusi vairākus apjomīgus projektus, turklāt jau iezīmējies plāns arī nākamajam gadam. Tomēr katram jaunam projektam un idejai vajadzīgs ne vien darītājs, bet arī resursi. Tālab koncertu sērijai “Klāt_būtne” izvirzīti divi galvenie mērķi – plašāk informēt cilvēkus par Dauna sindromu un radīt iespēju atbalstīt biedrības darbu.

“Ir grūti būt atvērtam pret to, par ko tu neko nezini. Tāpēc ir svarīgi meklēt arvien jaunus veidus, kā stāstīt, informēt, izglītot, – tad mēs kopā varam augt un pilnveidoties kā sabiedrība. Māksla un mūzika spēj ievilkt mūs burvībā, it kā apmīļojot, pasaudzējot un reizēm atplēšot arī kādas sāpīgas jūtas. Mēs jau pavasarī redzējām, cik efektīvi varam uzrunāt sabiedrību caur dzeju, mūziku un režiju. Tāpēc vēlamies to turpināt. Arī mūziķu redzējums par lietu kārtību saskan ar mūsējo – uzstāties šajos koncertos piekrituši divdesmit septiņi mūziķi. Tāpat, idejas vārdā. Un tas aizkustina,” atzīst koncertu sērijas idejas autore un biedrības “Dauna sindroms Latvija” valdes locekle Velga Polinska.

Koncertu sēriju atklās kamermūzikas koncerts 2. oktobrī plkst. 18.00 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Ērģeļu zālē. Latviešu un ārvalstu komponistu mūziku atskaņos augstu novērtēti pašmāju mūziķi – vijolnieces Darja Smirnova un Ilze Gulbe, flautiste Rūta Īzāka-Mača, čelliste Māra Botmane, klarnetists Jānis Ansons, pianisti Kaspars Bumbišs, Ilze Kundziņa, Roksana Tarvide, Lelde Lapsa un Aija Kuzmane. Muzikālo ietvaru papildinās ogrēnieša Kristapa Daniela Kriņģeļa dzīvesstāsts un nelielas informatīvas epizodes Valda Meldera lasījumā.

Savukārt 13. oktobrī biedrība aicina uz kultūrvietu “Vagonu Hall”, Vagonu ielā 19/21, Rīgā. Šis koncerts būs interesants aktīviem jauniešiem, jo par muzikālo noformējumu rūpēsies dziesminiece Katrīna Dimanta, mūziķu Evijas Vēberes, Elīnas Silovas un Kristīnes Pāžes apvienība “P.S.PMS”, kā arī rokmūzikas ansamblis “Apēdājs”. Ar gaismu šajā vakarā spēlēsies izcilais gaismu mākslinieks Ivars Vācers. Pirms koncerta paredzēta diskusija par psiholoģiskajiem procesiem, sastopoties vai dzīvojot ar cilvēku, kuram ir Dauna sindroms. Diskusijā piedalīsies Krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” un centra “Marta” klīniskā psiholoģe Evita Lazdiņa un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadošais psihiatrs Ņikita Bezborodovs. Diskusijas sākums plkst. 19.00, ieeja no plkst. 18.00.

Pasākumu sēriju noslēgs muzikālā pēcpusdiena koncertzāles “Cēsis” Kamerzālē 22. oktobrī plkst. 14.00. Koncertā uzstāsies džeza mūzikas ansamblis “Cēsnieki”, kura sastāvā muzicē Māris Radziņš, Anrijs Grinbergs, Artis Ločmelis, Raivo Ozols un Zintis Žvarts. Viņus papildinās brazīļu mūzikas ansamblis “Nalata” – Rodrigo Manfrinati, Rafaels Nasimentu, Daniēls Pelcis, Krišjānis Bremšs un Krists Saržants. Koncerta apmeklētāji saņems informatīvu bukletu, kas ļaus uzzināt vairāk par Dauna sindromu.

Velga Polinska norāda: “Mēs esam pielikušas milzu pūles, lai koncerti izdotos, taču bez apkārtējo atbalsta tas nebūtu iespējams. Mums talkā nākuši ne vien mūziķi, bet arī telpu īpašnieki, ziedu audzētāji, vairāki uzņēmumi – noteikti pasacīsimies visiem iesaistītajiem katrā pasākumā atsevišķi. Tas nav tikai laiks un finanses. Katrs atbalsta akts parāda, ka cilvēkiem, kas ir ar mums kopā, rūp mūsu darbs. Labdarība savā būtībā ir brīnišķīga – tā ļauj cilvēkiem piepildīt savu misijas apziņu, izvēloties virzienu, kas katram ir tuvāks un būtiskāks. Ar patiesu prieku raugos, cik daudz cilvēku izvēlas mūs atbalstīt. Būt mums klāt.”

“Klāt_būtnes” pasākumos ieeja par ziedojumiem. Visi ziedotie līdzekļi tiks novirzīti biedrības “Dauna sindroms Latvija” turpmākajam darbam.