Gleznotāja Mārča Stumbra (1942 – 2014) izstāde “Pa varavīksnes tiltu”

Vieta Cēsu Izstāžu nams, Pils laukums 3, Cēsis

Datums

07.01.2022 - 27.02.2022

Cena

2,59€, 3,00€

Gleznotāja Mārča Stumbra izstāde Cēsu Iztāžu namā būs aplūkojama pirmo reizi. 2022. gads – mākslinieka 80-tais jubilejas gads, un viņa sūtība mākslā bija – ar savu krāsu izjūtu gammu uzburt pasauli, kura sniedz harmoniju un ticību labajam.

Glezniecībai mākslinieks atdeva visu savu mūžu, sirdi un dvēseli. Daba māksliniekam bija ceļvedis un skolotājs, kurā viņš saskatīja visu labo un skaisto, guva iekšējo līdzsvarojumu un iedvesmu glezniecībai.

Savā glezniecībā, izmantojot gan eļļas, gan pasteļtehniku, mākslinieks strādāja visos žanros – portretā, klusajā dabā, akta, figurālajā un sadzīves žanra glezniecībā, bet jo īpaši ainavā. Kā reālistiskās mākslas sekotājam viņam bija nepieciešams ieaugt vidē, kura tika iemūžināta krāsās, un sajust tās gaisotni, atmosfēru. M. Stumbris – otas meistars, kura gleznu rāmjos iekļautā pasaule ne tikai atklāj mākslinieka redzējumu, bet rada arī mūsu līdzpārdzīvojumu.

Informācijai: gleznotājs Mārcis Stumbris studēja Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā (1961 – 1970) profesora Eduarda Kalniņa vadībā. Pēc akadēmijas beigšanas daļa jauno mākslinieku pieņēma Daugavpils pilsētas vadības aicinājumu uz dzīvi un darbu Daugavpilī un no 1970. līdz 1978. gadam Mārcis Stumbris tur dzīvoja un strādāja. Viņš bija viens no LMS Daugavpils organizācijas dibinātājiem, ieņemdams valdes sekretāra amatu.

1978. gadā mākslinieks pārcēlās uz dzīvi Jelgavā, kur intensīvi gleznoja un rīkoja izstādes. Strādāja Jelgavas Ģ. Eliasa vēstures un mākslas muzejā par izstāžu iekārtotāju un fotogrāfu. Bija pilsētas domes deputāts divos sasaukumos, kuru darbības laikā sekmēja mākslas skolas izveidošanu pilsētā.

Mārča Stumbra personālizstādes notikušas daudzās Latvijas pilsētās. Viņa darbi bijuši eksponēti Lietuvā, Baltkrievijā, Krievijā, Vācijā, Japānā, Taivānā un Amerikā. Viņa gleznas atrodas daudzu muzeju fondos un mākslas kolekcionāru īpašumos visā pasaulē. Apbalvots ar Kultūras ministrijas goda rakstu un Jelgavas pilsētas pateicības rakstiem.

 

Izstāde apskatāma no 7. janvāra līdz 27. februārim.

Ievērojot valdības noteiktās prasības Covid-19 izplatības ierobežošanai, Cēsu Izstāžu nama apmeklētājiem jāuzrāda COVID-19 sertifikāts.