Fotogrāfiju izstāde “Cēsu klīnika atzīmē 260. jubilejas gadu”

Vieta Cēsu pils komplekss, Pils laukums 9, Cēsis, Latvija

Datums

01.11.2022 - 04.12.2022

Cena

Bez maksas

No 1.novembra Cēsu pils apmeklētāju centrā skatāma fotogrāfiju izstāde “Cēsu klīnika atzīmē 260. jubilejas gadu.”

Šogad apritēja 260 gadi, kopš Cēsīs dibināta pirmā slimnīca jeb medicīniskās palīdzības punkts, kas darbojās, galvenokārt, kā izolators infekcijas slimību ārstēšanai. Tajā sākotnēji strādāja viens ārsts un varēja uzņemt 10 pacientus. Kopš tā laika Cēsīs ir dzīvojušas un strādājušas daudzas mediķu dinastijas, rūpējoties par cēsnieku un apkārtnes iedzīvotāju veselību.

Lai atgādinātu par īpašo mantojumu, ārstniecības attīstību cauri laikmetu griežiem, kā arī spilgtu personību – mediķu darba un dzīves gaitām Cēsīs, izveidota vēstures faktu fotoizstāde. 12 stāstos ietverts laika periods no 1762.gada līdz mūsdienām. Tas ir vien neliels ieskats bagātīgajā materiālu klāstā – publikācijās un fotogrāfijās, laika biedru liecībās, kas uzkrātas Cēsu klīnikas arhīvā –, ar potenciālu plašākam pētījumam nākotnē.

“Cēsīs vēsturiski ir bijusi progresīva attieksme pret veselības aprūpi jau vismaz kopš 18.gs vidus. Pirmā aptieka, ūdensvada izbūve, higiēnas prasmju veicināšana, pirmā slimnīca – tas viss bija savam laikam inovatīvs. Ne velti K. fon Zīverss gādāja par vietējo iedzīvotāju un pilsētas viesu veselību, attīstot modernas iespējas veselības kūrortam. Tas radīja labvēlīgu augsni tālākai medicīnas izaugsmei, kuru mēs šodien turpinām pilnveidot”, skaidro Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa.

Valdes priekšsēdētāja piebilst, ka medicīnā pēctecība ir pašsaprotams jēdziens, jo viss mediķu ikdienas darbs norit maiņās. Maiņa var būt divdesmit četras stundas, bet to var skatīt arī kā paaudžu nomaiņu. Tas nozīmē, ka nākamajiem darba turpinātājiem jānodod darbu tā, lai viņi to varētu veikt iespējami gludi, bez aizķeršanās sperot nākamos soļus.

“Šodien Cēsu klīnikai ir svarīga loma novada iedzīvotāju veselības uzlabošanā, pildot tos uzdevumus, kuri mums, kā trešā līmeņa neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcai, ir uzticēti. Ar saviem 320 darbiniekiem esam viens no lielākajiem darba devējiem un nodokļu maksātājiem Cēsu novadā. Esam līdz tam izauguši un vēlamies to arī noturēt. Pēdējo gadu pieredze Latvijā ir atgādinājusi, ka medicīna ir stratēģiski svarīga nozare, kam ir liela ietekme pat uz valsts drošību. Ir būtiski vairot izpratni par veselības aprūpes lomu un katra cilvēka veselības pratību”, uzsver I.Liepa.

Izstādes tapšanas gaitā interesantākos foto materiālus palīdzēja atlasīt ilggadējā Cēsu klīnikas galvenā ārste Anda Skrastiņa. Pateicoties kādreizējai acu ārstei Irēnai Dubultei, kļuva pieejams plašs periodisko izdevumu publikāciju apkopojums, kas atspoguļo Cēsu novada mediķu gaitas pēdējo 40 gadu laikā. Izstādes materiālu apkopoja un sagatavoja Cēsu klīnikas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Valnere.

Jūlijā izstāde bija apskatāma Cēsu klīnikas telpās, savukārt no novembra tā pieejama arī Cēsu viesiem Cēsu Vēstures un Mākslas muzeja apmeklētāju centrā.

Izstāde skatāma līdz 4. decembrim, ieeja bez maksas.