Eiropas kultūras mantojuma diena Līgatnē

Vieta Līgatnes pārceltuve pār Gauju,

Datums

18.09.2021

Laiks

12:00

Sestdien, 18.septembrī, plkst.12.00 notiks Eiropas kultūras mantojuma diena Līgatnē.

Par Eiropas kultūras mantojuma dienām 2021

Eiropas kultūras mantojuma dienas (EKMD) ir Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas kopīga iniciatīva un plašākais kultūras mantojumam veltītais notikums Eiropā, ik gadu pulcējot ap trīsdesmit miljoniem apmeklētāju piecdesmit valstīs. Eiropas kultūras mantojuma dienas ir tematiska, mantojuma vietu saimnieku, entuziastu un speciālistu veidota kultūras pasākumu programma, kuras mērķis ir tuvināt cilvēkus kultūras mantojumam, vairojot izpratni par tā dažādību, vērtību apzināšanu, saglabāšanu, kā arī kultūras mantojumu kā resursu ilgtspējīgai attīstībai.

Latvijā EKMD norisinās kopš 1995. gada un par šī gada tēmu ir izvēlēts “Transports”, iedvesmojoties no Eiropas dzelzceļa gada un aicinot pievērst uzmanību, izzināt un iepazīt ar transportu saistīto kultūras mantojumu, sākot ar ceļiem, tiltiem, kanāliem un dzelzceļa stacijām, beidzot ar lidlaukiem, bākām un spēkratu kolekcijām.

Ar transportu un pārvietošanos saistītajā kultūras mantojumā savijas tehniskā izcilība un radošums, praktiskais labums un estētika, tādēļ šī joma ir saistoša visplašākajam interesentu lokam.

Eiropas kultūras mantojuma dienas ir iespēja padarīt pieejamu un atvērtu ar transportu un pārvietošanos saistīto kultūras mantojumu, vienlaikus aktualizējot un mazinot barjeras kultūras mantojuma fiziskajai un emocionālajai pieejamībai, lai daloties un iepazīstot savu dažādību, mēs kļūtu tuvāki.

Šī gada Mantojuma dienas apvienos vairāk nekā 80 kultūras mantojuma vietas visā Latvijā, kas saistītas ar transportu un ļaus sabiedrībai vairāk uzzināt par šo īpašo un nozīmīgo mantojuma daļu, sniedzot iespēju iepazīt lidlaukus, tiltus, dzelzceļa stacijas un bijušās līnijas, sliežu tramvajus un zirgu tramvajus, plostus un pārceltuves, zirgu pasta stacijas un vietas, kas radušās un attīstījušās pateicoties transportam. Atkarībā no valstī noteiktajiem epidemioloģiskajiem drošības pasākumiem, labvēlīgas situācijas gadījumā, interesentiem visā Latvijā būs iespēja iepazīt objektus caur ekskursijām, lekcijām, pārgājieniem un izstādēm, un izbaudīt seno transporta vietu rosību un atmosfēru caur koncertiem un citiem mākslinieciskiem priekšnesumiem.

Plašāka informācija par pieteiktajiem objektiem un pasākumu programmām būs pieejama septembra sākumā Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes tīmekļvietnē https://www.nkmp.gov.lv/lv/ekmd-2021 .

Līgatnes dienas pasākuma norises vieta ir Līgatnes pārceltuve pār Gauju.

Pasākumi ir bezmaksas.