Egils Siliņš un opera “Aļeko”

Vieta Koncertzāle "Cēsis", Raunas iela 12, Cēsis

Datums

10.12.2021

Laiks

19:00

Cena

12€ - 35€

Egils SILIŅŠ, baritons

Liene KINČA, soprāns

Mihails ČUĻPAJEVS, tenors

Edgars OŠLEJA, bass

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

Valsts Akadēmiskais koris LATVIJA

Diriģents Andris POGA

Starptautisku karjeru un atzinību  guvušais latviešu baritons Egils Siliņš decembrī svinēs savu 60. jubileju. To atzīmējot, Cēsīs skanēs Egila Siliņa benefice, kurā kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, kori Latvija un Latvijas Nacionālās operas solistiem viņa balsi dzirdēsim temperamenta un kaisles pilnajā čigāna lomā Sergeja Rahmaņinova “Aļeko”, kā arī romantisma un smalkas lirikas apdvestajās Franča Šūberta un Riharda Štrausa dziesmās.

Lielā vāgnerista Egila Siliņa jubilejas vakara pirmajā daļā, skanēs vokālā mūzika. Štrausa un Šūberta darbi Siliņa repertuārā arvien ieņēmuši pastāvīgu vietu un, kā saka pats mākslinieks, ,,Šūberts ir viens no maniem mīļākajiem komponistiem dziesmu žanrā”. Dziesminieka Franča Šūberta vokālo liriku un Riharda Štrausa vīrišķās filozofijas piepildītos darbus dziedātājs regulāri atskaņo uz pasaules koncertskatuvēm, kā arī sadarbībā ar vienu no pasaulē labākajiem pianistiem vokālās kamermūzikas žanrā Helmūtu Deiču, ar kuru kopā 2012. gadā tika izdots mūzikas albums ,,Šūberta un Štrausa dziesmas”. Taču ikreiz, kad Egils Siliņš izdzied šīs vokālās mūzikas pērles, tās skan arvien jaunās krāsās – tik niansēti un tik personiski.

Koncertprogrammas otrajā daļā atklāsim pavisam citu Egila Siliņa šķautni. Tās centrā – Sergeja Rahmaņinova viencēliena opera “Aļeko”, kuras libreta pamatā ir Aleksandra Puškina poēma “Čigāni”. Operas mūzika valdzina ar jauneklīgu kaisli, dramatisku spēku, melodiju bagātību un izteiksmīgumu, bet libretā atklājas čigānu tabora dzīve un mīlas drāma. Opera tapa kā Rahmaņinova diplomeksāmena darbs, beidzot kompozīcijas studijas Maskavas konservatorijā. Tā tika uzrakstīta  vien 17 dienās, komponistam esot 19 gadu vecumā.  “Aļeko” pirmizrāde Lielajā teātrī notika 1893. gada 27. aprīlī un guva  milzīgus panākumus, operu augstu novērtēja gan pieredzējuši mūziķi un kritiķi, gan klausītāji. Uz Latvijas Nacionālās operas skatuves “Aļeko” pirmo reizi uzvesta 1932. gadā, bet pēdējais iestudējums tapis 1971. gadā.

Aļeko lomā pats Egils Siliņš, Zemfira – soprāns Liene Kinča, Jaunais čigāns – tenors Mihails Čuļpajevs, bet Zemfiras tēvs – bass Edgars Ošleja.

Koncerts 2 daļās ar starpbrīdi.

Biļete uz koncertu ir derīga tikai kopā ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Apmeklējot pasākumu, obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, personalizēta biļete un derīgs sertifikāts. Lūdzam uz pasākumu ierasties savlaicīgi.

Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.