Brāļu draudzes rokraksti – vidzemnieku dzīvesstāsti

Vieta Tiešsaiste,

Datums

04.12.2021

Laiks

16:00 - 18:00

Cena

Bez maksas

Aicinām sestdien, 4. decembrī, plkst. 16.00 visus interesentus uz LNB vadošās pētnieces Dr. phil. Beatas Paškevicas tiešsaistes lekciju “Brāļu draudzes rokraksti – vidzemnieku dzīvesstāsti”. Lekcijā piedalīsies arī Brāļu draudzes misijas vadītājs Latvijā Gundars Ceipe – palīdzēs rast atbildes uz jūsu jautājumiem pasākuma noslēgumā.

Brāļu draudzes dalībnieku ar roku rakstītā literatūra veido latviešu nacionālās literatūras priekšvēsturi 18. gadsimtā. Tie ir tulkojumi un oriģināldarbi – svētrunas, dziesmu teksti, draudzes likumi, kristīgā folklora, dzīvesstāsti un vēsturiski sacerējumi. Šīs literatūras pirmie kopēji ir lielākoties nezināmi latviešu zemnieki un amatnieki, viņu rakstu tradīcijas turpinātāji un attīstītāji kļūst par latviešu rakstniekiem. Brāļu draudzes teksti saglabājušies galvenokārt norakstos, tie ir 18. gadsimta liecība par latviešu zemnieku ideju pasauli un individuālām dzīves gaitām. Tie sniedz jaunas zināšanas par brāļu draudzes kustības globālo tīklu, latviešu sociālo un ģeogrāfisko mobilitāti dzimtbūšanas laikmetā, reliģisko kustību nozīmīgo iespaidu uz sociālajām transformācijām.

Piereģistrējies ezerpils@amata.lv un saņem tiešsaistes lekcijas ZOOM linku vai skaties lekciju Facebook Live Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka Facebook kontā.

Šis ir priekšlasījuma cikla “Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma izpēte topošai ekspozīcijai Āraišos” ceturtais pasākums. Priekšlasījumu cikls, kopā piecas sarunas, tiek rīkots sadarbībā ar Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma vadošajiem pētniekiem, domājot par Brāļu draudzes darbībai veltītu piemiņas ekspozīcijas izveidi Āraišos autentiskā Lieduliešu draudzes saieta namā, ko iecerēts pārvest no Vecpiebalgas.

Pasākums iekļauts Latvijas valsts simtgades programmā. Organizē: Cēsu novada Amatas apvienības pārvalde sadarbībā ar Brāļu draudzes misiju Latvijā. Projekts tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijai – 100” atbalstu.