Baltijas skicēšanas festviāls

Vieta Mākslas telpa Mala, Lenču iela 11, Cēsis

Datums

08.06.2019

Sestdien, 8.jūnijā, Mākslas telpā Mala norisināsies pirmais Baltijas Skicēšanas festivāls, kas svinēs skicēšanu un zīmēšanu kā daļu no dzīvesveida. Festivāla laikā norisināsies vairāku vietējo un ārvalstu mākslinieku meistarklases, viena skatuve būs veltīta sarunām, cita – mākslinieku paraugdemonstrējumiem, būs arī skiču pieturas, kur katrs varēs izmēģināt dažādus materiālus, kā arī mākslas piederumu tirdziņš un iespēja garšīgi paēst. Festivāla ietvaros tiks atklāta pirmā Baltijā starptautiskā pilsētskicētāju izstāde “Mana pilsēta skiču kladēalbūmā”, kas būs apskatāma mākslas telpā Mala līdz 8.jūlijam.

Ideja par festivālu radās Rīgas pilsētskicētājai un ilustratorei Mašai Zurikovai, iedvesmojoties no līdzīgiem pasākumiem Eiropā un kaimiņos Krievijā. Pēc nelielas šaubīšanās, kopā Agnesi Aljēnu abas pilsētskicētājas nolēma uzrunāt pārējos ar zīmēšanu un skicēšanu saistītos cilvēkus. Atsaucība bija ļoti liela, tāpēc tika pieņemts lēmums mēģināt. Motivēja arī tas, ka zīmēšana un skicēšana pēdējos gados kļuvusi par vienu no populāriem hobijiem un pat daļu no dzīvesvieida. Rīgā un Latvijā pēdējos gados aktīvi savu darbību pieteikušas divas pasaules skicēšanas un zīmēšanas kustības – Pilsētskicētāji (Uurbansketchers) un “Dzer & zīmē” (Drink & Draw), kas zīmē modeļus (life drawing).

Festivāla sauklis ir “jā, Tu māki zīmēt”, un abas organizatores ir pārliecinātas, ka zīmēšana ir prasme, ko mēs ikviens varam attīstīt līdzīgi kā glītrakstīšanu, dejošanu vai, pacietīgi trenējoties, varam noskriet maratonu. “Baltijas ļaudis dzied, dejo, kāpēc gan lai mēs nevarētu visi zīmēt? Kopš parādījās fotokameras, mēs visi pēkšņi aizmirsām zīmēt, atstājot šo burvīgo nodarbi tikai priviliģētiem cilvēkiem – bērniem un profesionāliem māksliniekiem”, stāsta organizatores. “Kopš pilsētskicēšanas kustības sākuma Rīgā esam pārliecinājušās, ka daudzi cilvēki sev ir aizlieguši zīmēt, taču vienmēr to ir vēlējušies darīt. Bieži cilvēks atnāk un vienkārši sāk zīmēt. Dažam tas padodas vieglāk, citam nedaudz grūtāk, taču ar pacietību progress ir acīmredzams īsā laikā”.

Uz festivālu ar savāmu meistarklasēm, lekcijām un prasmju demonstrācijām brauc mākslinieki ne tikai no Latvijas, bet arī no Parīzes un Tallinas, mākslas preču ražotāji un tirgotāji no Igaunijas un Krievijas, savukārt skiču izstādei “Mana pilsēta kladē”, ko atklās festivāla ietvaros, iesniegti darbi, kas tapuši Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Francijā, Vācijā, Portugālē, Itālijā, Grieķijā Anglijā, Īrijā, Krievijā, Baltkrievijā, Hongkongā, Nepālā, Indonēzsijā, Vjietnamā un Taizemē. Festivāls jau ir ļoti starptautisks, tāpēc tā galvenā sarunvaloda ir angļu. Savukārt vaicātas, kāpēc Cēsis, organizatores atbild, ka Cēsis sevi ir pierādījušas kā mākslas pilsētu, un arī pasaulē daudzi festivāli notiek ārpus galvaspilsētām, tā piešķirot pasākumam īpašu auru. “Mēs apzināmies, ka aizsākam skaistu tradīciju, svētkus visiem, kam skicēšana un zīmēšana ir daļa no ikdienas dzīvesveida. Cilvēku atsaucība rāda, ka viņi ir izslāpuši pēc dažādiem veidiem, kā samazināt ikdienas skrējienu, kā kvalitatīvi atpūsties, daudziem zīmēšana ir kā meditācija. Tāpat pēdējā laikā esam novērojušas, ka zīmēšana kļūst par ģimeņu aizraušanos, un ļoti par to priecājamies. Mums būs arī meistarklases jauniešiem un bērniem, gaidām visus!” aicina festivāla organizatores.

Papildus informācija
Agnese Aljēna
Tel. +371 29104206
uskriga@gmail.com