Audiovizuālā izstāde “Dzīvais cimds”

Vieta Cēsu Jaunā pils, Pils laukums 9, Cēsis, Cēsu pilsēta, LV-4101, Latvija

Datums

17.05.2024 - 31.12.2024

Cēsu muzejā apskatāma vēl līdz šim nebijusi audiovizuāla izstāde “Dzīvais cimds”, kas veltīta domātājas un cimdu mākslinieces Jettes Užānes simtgadei.

“Izstādi apzināti veidojam kā audiovizuālu, intelektuālu un personisku pieredzējumu. Tas būs ceļojums pa Jettes vērojumu un domu pēdām, kas vedinās saklausīt dabas, sievietes, bērna, Latvijas un mākslas balsi. Un, cerams, šajos stāstos, ainavās un cimdu rakstos izdosies nonākt līdz sarunai ar sevi pašu. ” par izstādi “Dzīvais cimds” stāsta kuratore Elīna Apsīte. Tā būs unikāla iespēja ieraudzīt vienkopus Jettes Užānes nozīmīgākos cimdu ciklus, kas tapuši laika posmā no 1980. līdz 2003. gadam un šobrīd atrodas Latvijas lielāko muzeju kolekcijās un privātkolekcijās.

Izstāde plānota kā cimdu ciklu un autentisku priekšmetu ekspozīcija, kas mijas ar video un audio materiālu interakciju, dienagrāmatu un vēstuļu ierakstiem, tādējādi paplašinot skatītāja uztveres lauku. Izstādes uzstādījums ir “pieredzēšana – piedalīšanās – vērošana – domāšana – radīšana”. “Dzīvais cimds” ar redzes, taustes un skaņas palīdzību ļaus piedzīvot Jettes Užānes pasauli, daudz intensīvāk izjūtot arī savu autentiskumu. Un, iespējams, iepazīstoties ar izcila un stipra cilvēka dzīvesstāstu, ļaus uzdrošināties arī savu dzīvi veidot kā mākslas darbu.

“Jettiņa visu mūžu pavadījusi invalīda ratiņos, tāpēc lielu vērību pievērsām tam, lai izstādi var pieredzēt arī cilvēki ar kustību traucējumiem. Radošajai komandai bija svarīgi visu izstādes uzbūvi veidot tādu, lai to redzēt un piedzīvot varētu arī pati Jettiņa. Droši ņemiet līdzi bērnus, arī viņiem tā būs īpaša pieredze.” stāsta dizaina studijas “Overpriced” dibinātājs, dizaineris Aigars Mamis.

Izstādē tiks eksponēti cimdi un cimdu cikli, dokumenti, fotogrāfijas, mākslas darbi un vēstures priekšmeti no Cēsu muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja, Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja Jelgavā krājumiem, kā arī kultūras un izglītības biedrības “Cimdu Ceļš”, kas dibināta Jettes Užānes mantojuma saglabāšanai un popularizēšanai, kā arī no Elīnas Apsītes privātās kolekcijas.

Izstādi veidojuši Cēsu muzejs sadarbībā ar kuratori Elīnu Apsīti un dizaina studiju “Overpriced”.

Izstādes tapšanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Cēsu novada pašvaldība.

Par Jetti Užāni

Jette Užāne (1924-2007), tautā dēvēta par Cimdu Jettiņu, ir daiļamatmeistare, domātāja un stāstniece, kas ieguvusi lielu atpazīstamību ar saviem cimdu cikliem. Visu mūžu pavadījusi invalīda ratiņos Dzērbenes pagasta “Lejniekos”, Jette iedvesmoja ar lielu gara spēku un domu tīrību. Pie viņas bieži viesi ir bijuši tādi ievērojami cilvēki kā mākslas zinātnieks Māris Brancis, mākslinieks Laimonis Blumbergs, fotomākslinieks Gunārs Janaitis, rakstniece un politiķe Anna Žīgure, somu žurnālists Juka Rislaki, rakstnieks Zigmunds Skujiņš, rakstnieks un sabiedrisks darbinieks Dainis Īvāns, māksliniece Rita Valnere, mākslinieks Kurts Fridrihsons, dzejniece Ludmilla Azarova, japāņu vēstniecības darbiniece Ajumi Kurosava un daudzi citi. Savulaik pie Jettes mājās ciemojušies ministri un prezidents Guntis Ulmanis 1995. gadā pasniedza Trīszvaigžņu ordeni. Jette ir bijusi VKKF mūža stipendiāte. 2017. gadā izdota “Jettes Dienu grāmata”, kurā apkopoti mākslinieces dienasgrāmatu ieraksti.