“Atmiņas/Arhitektūra” izstādes atklāšana

Vieta Pasaules latviešu mākslas centrs, Lielā Skolas iela 6, Cēsis

Datums

02.12.2023 - 24.03.2024

Laiks

16:00

Pasaules latviešu mākslas centrs atklāj ziemas sezonu ar izstādi “Atmiņas/Arhitektūra”, kas būs skatāma no 2. decembra līdz 24.martam.

Pēc Otrā pasaules kara latviešu mākslinieki bija izklīduši pa visu pasauli, un viņi bieži apmetās lielpilsētās vai jaunizveidotajās piepilsētās. Māksliniekiem vienmēr ir bijušas būtiskas pilsētu piedāvātās iespējas – galerijas, kurās izstādīt savus darbus, darbnīcas, kurās strādāt un muzeji, kuros smelties iedvesmu.

Latviešu diasporas izveidotie tīkli koncentrējās ap pilsētvidi, kur baznīcas un biedrības nodrošināja telpas izglītības un kultūras pasākumiem. Nonākot rietumos, latviešu etniskā grupa, kas dzimtenē lielā mērā bija saistīta ar senču dzimtu zemnieku saimniecību struktūru, tagad dzīvoja pilsētās, vai to tuvumā.

Šī plašā grupas izstāde vēsta ne tikai to, kā tādi mākslinieki kā Milts, Černoks un Vidbergs attēloja Ņujorkas debesskrāpjus, bet arī to, kā, piemēram, Kalmīte un Sapietis pārveidoja un no jauna interpretēja atmiņas par pavadīto bernības laiku Latvijas laukos. Strunkes un Nukšas darbos redzam kara izpostītās Eiropas drupas, bet Ivvones Varras, Gunta Lauzuma un Brigitas Ozoliņas fotografijās laikmetīgo, urbāno vidi.

Izstāde dzīvos Ripas galerijā, kas nosaukta par godu arhitektam Jānim Ripam, kurš ziedoja līdzekļus, lai izveidotu mūsu pirmo izstāžu telpu Latvijā. Izstādē būs apskatāmi arī Černoka, Sapieša, Bites un Mintika darbi, kas līdz šim nekur nav bijuši izstādīti.

Aicinām pievienoties mums 2. decembrī plkst. 16.00 Cēsīs, L.Skolas iela 6 uz šīs plašās grupas izstādes atklāšanu.